יב סיון התשפ"ד (18.06.2024)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
ימי סגולה
שבועות אלה, בהם קוראים בתורה על בניית המשכן, הם ימי סגולה לביאת הגאולה ובניין בית-המקדש השלישי. לפיכך ראוי שבהם יתעורר כל יהודי ביתר געגועים והשתוקקות לחזות בעבודת הכוהנים בבית-המקדש השלישי, בגאולה השלמה.|
שתפו:  
חבד » מגזין


מאורע ללא הדים
מתן-תורה היה אירוע 'חסר הדים', שממשיך להכות גלים עד היום. מכוחו של אותו מעמד, המצוות שבני ישראל מקיימים מני אז ממלאות את העולם בקדושה וברוחניות, שהולכות ומצטברות מדור לדור  

כו אייר התשע"א (30.05.2011)

חב"ד

בעידן המתוקשר של ימינו, המדיה היא המדד המרכזי לקביעת ערכו של אירוע. ההשפעה שיש לתקרית, נאום, תופעת-טבע, תגלית מדעית או כל עניין אחר – נמדדת לפי ההדים התקשורתיים שהם מקבלים.
 
למעשה, ההדים הללו אינם רק מוכיחים את מידת ההשפעה, אלא גם יוצרים אותה. תהודה פרסומית מגדילה חשיבות ומעצימה השפעה עשרות אם לא מאות מונים מהערך האמיתי של המאורע.
 
אבל יש מקרים יוצאים מן הכלל. למשל: השבוע אנו מציינים מאורע קוסמי שאין דומה לו בעוצמת ההשפעה ובהיקפה. השפעה שחורגת מכל הכללים המוכרים הן מבחינת משך הזמן, הן מבחינת גבולות המקום, הן מבחינת היקף התחומים והן מבחינת עומק ההשלכות. והמדהים מכול – המאורע לא פורסם בזמנו באף כלי מדיה. הוא התרחש הרבה מאוד לפני שנולדה המדיה ולפני שמישהו חשב בכלל כי תיוולד אי פעם תופעה ששמה מדיה.
 
היה זה לפני 3323 שנים. כמה מיליוני אנשים עמדו אי שם במדבר, למרגלות הר סיני – והיו שותפים לחוויה אדירה: מעמד מתן-תורה.
 
*
 
מעמד מתן-תורה התרחש אמנם במקום מסוים – אך בעצם בכל העולם חשו בזמן אמת את ההתרחשות. חז"ל מתארים כי אפילו בעלי-החיים נאלמו דום ולא הפיקו מגרונם אף צליל, שעה שנשמע מקצה העולם ועד קצהו הקול האלוקי: "אנוכי השם אלוקיך!".
 
לא היה צורך באינטרנט, במצלמות נסתרות ולא בשום דרך בדיונית של שידור – פשוט היקום כולו הזדעזע מעוצמת הדיבור האלוקי שבקע בעת ובעונה אחת מארבע רוחות השמים, מלמעלה ומלמטה, וקרא: "לא יהיה לך אלוקים אחרים על פניי!".
 
לא רק תהודה של מדיה נעדרה מהאירוע. גם תהודה במובן הפשוט של המילה לא הייתה שם. הדים הם בנות-קול שנוצרות כתוצאה מעצירת הקול על-ידי עצם כלשהו והחזרתו כלפי מקורו. אך הקול האלוקי שבמעמד הר סיני לא נעצר על-ידי שום עצם שהוא. הוא חדר לכל מציאות דוממת, צומחת חיה ומדברת, ולכן לא היו לו הדים. היקום כולו נספג בדברי אלוקים חיים.
 
*
 
אירוע 'חסר הדים' זה ממשיך להכות גלים עד היום. מכוחו של אותו מעמד, המצוות שבני ישראל מקיימים מני אז ממלאות את העולם בקדושה וברוחניות, שהולכות ומצטברות מדור לדור. אמנם אנשים מן השורה לא מסוגלים לזהות נוכחות של קדושה, כי רק במתן תורה נפתח חלון הזדמנות ייחודי לחוש בנוכחות הזו ולהתחבר לאמת המוחלטת שבה. אך הנוכחות הזו ממשיכה להתעצם, ובקרוב מאוד – שוב יתאפשר לזהות אותה ולחוש בה.
 
בגאולה האמיתית והשלמה נזכה לחוות מחדש את מה שהיה במעמד מתן-תורה. מרגע שמלך המשיח – הרבי מליובאוויטש – יתגלה לעין כול, תתגלה גם הנוכחות האלוקית ותהפוך למוחשית. וההתגלות הזו לא תיעצר. מה שהיה במתן-תורה למשך כמה רגעים – יהפוך למציאות מתמידה ונצחית, שלעולם לא תיפסק.
 
או אז נחדל כולנו לחיות בצלן של תהודות ובנות-קול למיניהן. נחיה חיי-אמת, המושתתים על הרצון האלוקי, ולא נפזול בכלל לחיים מסוג אחר. כאשר יתגשם החזון המופלא של ישעיה: "ונגלה כבוד השם, וראו כל בשר יחדיו כי פי השם דיבר" – לא יעניין אותנו מאומה מלבד להתחבר ולהעמיק ולהתחבר אל ההוויה האלוקית, שתהיה מזוהה ומוחשית באותה מידה שאנו מזהים וחשים היום במציאות הגשמית.
 
הרבי קורא לכל יהודי לבוא לבית-הכנסת בחג השבועות ולשמוע את הקריאה בתורה של מעמד הר סיני. להביא לשם גם עוללים בני יומם ולחברם אל החוויה הייחודית, שתכף ומיד ממש תחזור להיות מנת חלקנו לנצח-נצחים.
שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter