יח כסלו התשפ"ד (01.12.2023)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
ימי סגולה
שבועות אלה, בהם קוראים בתורה על בניית המשכן, הם ימי סגולה לביאת הגאולה ובניין בית-המקדש השלישי. לפיכך ראוי שבהם יתעורר כל יהודי ביתר געגועים והשתוקקות לחזות בעבודת הכוהנים בבית-המקדש השלישי, בגאולה השלמה.|
שתפו:  
חבד » חגי ומועדי ישראל » י"ב תמוז


החלטות של הנשמה

כאשר יהודי אחד חושב מחשבה טובה על יהודי אחר הזקוק לעזרה - וכולנו מכירים אנשים הזקוקים לעזרה, אם זו עזרה פיזית או רוחנית - הרי שעצם המחשבה אודות יהודים אלה כבר מועילה להם בפועל. 


נחמה גרייזמן
ז תמוז התשע"א (09.07.2011)

חב"ד
י"ב תמוז הוא יום הולדתו של הרבי הקודם, הריי"צ, האדמו"ר השישי בשושלת אדמו"רי ליובאוויטש. זה גם היום בו הוא שוחרר פתאום, בדרך נס, על ידי הקומוניסטים [ב-ה'תרפ"ז (1927)] אחר שהללו כבר חרצו את דינו למוות, רחמנא ליצלן. יותר מאוחר הומר גזר הדין לכמה שנות גלות בקסטרמה - מקום בהחלט לא נעים מכל הבחינות.

 

המאורעות העוברים על צדיק, וביחוד על מנהיג עולמי בשיעור-קומה של הרבי הריי"צ, אינם עניין אישי. נשיא הדור אין לו חיים פרטיים בדומה לחיי המשפחה הפרטיים שלנו. כי מכיוון שנשיא הדור קשור כל כולו לגמרי, עם כל עם ישראל, כל מאורע בחייו נעשה מאורע הקשור לעם ישראל כולו.
 
לשיחרורו של הרבי הריי"צ מן המאסר היו השפעות מרחיקות לכת. אין בעולם שום מקום שמצויים בו יהודים, אשר לא הושפע מנוכחותם של השליחים שהרבי הריי"צ החל לשלוח לרחבי העולם זמן קצר לאחר בואו לאמריקה [ב-ה'ת"ש (1940)]. חישבו על כל האנשים שנעשו בעלי-תשובה כתוצאה מהעבודה שהחל בה הרבי הריי"צ, והמשיך אותה הרבי נשיא דורנו ואף הרחיבה לממדים חסרי- תקדים. אילו היה הרבי הריי"צ נשאר ברוסיה, ספק אם כל העבודה הזאת היתה נעשית. הגלייתו מרוסיה, שנראתה כה טראגית בשעת מעשה, הפכה בעצם למקור ברכה לא ישוער. זו המשמעות האמיתית של הפיכת החושך לאור, והמר למתוק.
 
רבותינו לימדונו ששום דבר בעולם איננו קורה באופן מקרי. לכל דבר יש תכלית ויש משמעות. כאשר נתבשרו על גאולתו של הרבי הקודם ממאסר, בי"ב תמוז, חסידי חב"ד ואוהדיה (לא כולם רוצים להקרא חסידי חב"ד, בגלל סיבה זו או אחרת, אך אנשים לאין ספור רואים עצמם כאוהדי חב"ד) ראו ביום זה, יום חג. כאשר משיח יבוא, נסתכל אחורה על הגלות והיא תיראה לנו כמו חלום רחוק. כל הכאב וחושך הגלות ייהפכו פתאום לשמחה ואור. גאולתו של נשיא הדור דוקא בחודש שבחלקו אנו מתאבלים על החורבן - ב"שלושת השבועות", ממחישה זאת. מאורע זה, הוא מעין סנונית ראשונה המבשרת לנו שהגאולה כבר בדרך, ובקרוב ייעלמו כל הזמנים העצובים והרעים ואנו נראה רק את השמחה.
 
הגלות נתפסת בדרך כלל כעונש וכביטוי לחרון אף ה' ומדת הגבורה שלו. מפני חטאינו גלינו מארצנו וכשנגמור לשלם ביסורים על חטאינו, אזי תבוא הגאולה. מנקודת ראות זו, אין לה לגלות מעלה מצד עצמה.
 
אולם החסידות, באופן די מפתיע, רואה בגלות ביטוי לאהבת ה' את עמו ישראל. אסביר זאת על ידי משל המובא בחסידות: מלך האוהב את ילדו הקטן, יתאמץ לרחוץ בעצמו את הלכלוך שדבק בבנו ולא ישאיר את העבודה הבלתי נעימה למשרת. בדומה לזה, אם האוהבת את בנה איננה יכולה לשאת את מראהו המלוכלך, והיא תעשה מיד משהו בנידון.
 
בימים אלה, מנסה אני להרגיל את אחד מילדי להשתמש בשירותים. יש כמובן "תאונות" לפעמים, ואז את חייבת לנקות אותו. הדבר לוקח זמן. לפעמים מספיקה רחיצה במים, אך אם זה בחורף ודוד החשמל אינו דולק, המים קרים כקרח. לפעמים עליך גם לשפשף בחזקה את ילדך כדי להוריד את הלכלוך. כל זה לוקח זמן וסבלנות, ביחוד שהילד נאבק בשעת מעשה כי הדבר גורם לו אי-נוחות רבה, והוא אינו רוצה שתעשי זאת. אך זו הדרך היחידה לנקותו, והמטרה מצדיקה את האמצעים. את יודעת שאת חפצה בנקיונו של הילד כי את אוהבת אותו ודואגת לו, אך הוא מצידו חושב שאת רעה ואכזרית. כך גם בנושא שלנו. רק בגלל אהבת ה' אלינו הוא מתפנה בעצמו לרחוץ מעלינו את כל הזוהמה, ואיננו מוסר את העבודה למשרת. לפי זה, הגלות אינה אלא ביטוי לאהבת ה' לילדיו, ולרצונו להתעסק בהם בעצמו, ואין לראות בה ביטוי למידת הגבורה ולקפידה. משום כך פירש הבעש"ט את הפסוק בתהילים, "כן בקודש חזיתיך", כתפילה: "הלוואי חזיתיך בקודש (אחרי בוא הגאולה) כפי שחשנו את קרבתך אלינו בגלות!"
 
במשל נוסף מדמה התורה את הגאולה ללידה. קשיי הגלות הם כמו חבלי לידה והם נקראים חבלי משיח. כאשר האשה נמצאת על סף הלידה, ממש לפני שהתינוק נולד, היא עוברת רגעים של כאבים חזקים ביותר. אולם היולדת יודעת שכדי לזכות בשמחה העצומה של הולדת תינוק, היא חייבת לעבור קודם רגעים קשים אלה. כאשר אנו יודעות זאת, אנו יכולות לקבל את הכאב והיסורים בברכה. כך הוא גם לגבי הגלות: נראה כי אנו חייבים לעבור כאב ויסורים אלה כדי לזכות בשמחת הגאולה הקרובה. שליחות חייו של הרבי הריי"צ היתה להחדיר יהדות בעם ישראל. לכולנו יש ידידים ומכרים רבים אשר למרבה הצער, הם שומרים על יהדות מינימלית, עד כי בקושי ניתן לומר עליהם שהם דתיים. רבים מהם מקיימים מצוות, אך באופן כזה, שאתה רואה שהדבר איננו חלק חשוב בחייהם. הם עושים זאת רק כדי לצאת ידי חובה ואז להתפנות לדברים החשובים באמת. למרבה הצער, זו המנטליות של הגלות.
 
לעומתם יש יהודים שהיהדות היא הדבר העיקרי בחייהם. כל דקה של פעילות יהודית, כל הזדמנות חדשה לפעול למען היהדות גורמת להם שמחה. זה הדבר שהחסידות מנסה להחדיר בכל יהודי - שיהודי צריך לעבוד את ה' בשמחה, ולא עם ההרגשה של "אוף, הלואי שלא הייתי צריך למלא כל-כך הרבה חובות". זאת מנטליות של גאולה - לחיות חיים מלאי שמחה של תורה ומצוות למרות שיש עדיין קשיים ומכשולים.
 
כל מי שעוקב אחר ההתוועדויות של הרבי או לומד את שיחותיו, יודע שכמעט אין הזדמנות שבה הרבי אינו מזכיר את משיח. ואף אם אינו מזכיר זאת באופן ישיר, הרבי חדור כולו בנושא משיח, והוא הצליח להחדיר את הנושא גם בתודעת חסידיו וגם כמעט אצל כל יהודי אחר. אין די לחסיד חב"ד להאמין במשיח ובבניין בית שלישי. אנו, החסידים, רוצים לראות זאת במו עינינו. זה אולי אחד ההסברים לכך שהרבי הכריז על שנת תשמ"ח [1988] כשנת הבניין. כפי שאני מבינה זאת, הרבי שב ומזכיר לנו בדרך עדינה ביותר, שאפילו דבר שהוא כל כך בתחום החולין והחומר כמו הוספת חדר לבית שלך, או אפילו סיוד הקירות, יש לראותו כצעד בבניין בית-המקדש השלישי. הדבר ממחיש מאד את מושג הגאולה.
 
מספרים על רבי לוי יצחק מברדיטשוב, שהיה בא אל הקב"ה בטענות, כביכול. אתן בוודאי יודעות איך זה - כאשר את חוששת ליציבות חיי נישואיך, את מתיחסת בנימוס רב כלפי בעלך. אך כאשר את חשה בטוחה, את יכולה להתווכח - אני בטוחה שכל אחת יודעת למה אני מתכוונת. רבי לוי יצחק היה מובטח מאד ביחסיו עם ה', לכן יכול היה לבוא אליו ב"טענות" מדי פעם. הוא אמר, "רבש"ע, הבטחת להיות רב-חסד לאלמנות וליתומים. אם כן, איך זה שיש כל כך הרבה אלמנות סובלות? איך זה שיש כל כך הרבה יתומים? הראה לנו במוחש כי הנך רב-חסד. אנו צריכים לראות זאת בעינינו ולא רק להאמין".
 
בזכות י"ב בתמוז, חג גאולתו של הרבי הריי"צ, וגאולתה של היהדות יחד עמו, שנזכה לראות את הגאולה בעינינו ולא רק להאמין בה. אחת הדרכים להאצת התהליך, היא אהבת ישראל, שבה הצטיין הרבי הריי"צ. בשיחותיו מדגיש הרבי לעתים קרובות שכאשר יהודי אחד חושב מחשבה טובה על יהודי אחר הזקוק לעזרה - וכולנו מכירים אנשים הזקוקים לעזרה, אם זו עזרה פיזית או רוחנית - הרי שעצם המחשבה אודות יהודים אלה כבר מועילה להם בפועל. הדבר נכון במיוחד גם לגבי צדיק שנפטר, אשר לעולם לא יעזוב את צאן מרעיתו, אלא ימשיך לחשוב אודותם ולבקש על גאולתם גם בהיותו בעולם האמת.שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter