טו תמוז התש"פ (07.07.2020)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
הפלא יתגלה
אות אחת בלבד מבדילה בין "גולה" ו"גאולה" – 'א'. שם האות 'א' הוא – 'אלף', וכאשר הופכים את סדר האותיות של 'אלף' מקבלים 'פלא'. זהו אכן אחד החידושים המהותיים של הגאולה על הגולה: בגאולה יתגלה הרובד המופלא ביותר בתורה ודרכו תיחשף מהותה ועצמותה של הנוכחות האלוקית בבריאה.|
שתפו:  
חבד » מגזין


המשמעות משנה את כל העסק
הכתיבה דרך 'איגרות קודש' זו דרך של התקשרות לעבדו הנאמן של הקדוש-ברוך-הוא. התקשרות מתוך אמונה כי הוא זה שמכוון אותנו לפתוח בדיוק בעמוד בו מצפה לנו תשובה

כט סיון התש"פ (21.06.2020)

האירוע הבא יישמע מוזר, מיסטי משהו: קבוצת אנשים הותקפה במדבר על-ידי להקת נחשים ארסיים. חלקם מתו מיד וחלקם ניצלו באורח-פלא: ראש הקבוצה הציב על כלונס פסל נחש והורה למוכשים להביט בו – והארס שבדמם התפוגג והתנדף. 

עד כמה שמעשה-נסים זה נשמע דמיוני, הוא אמתי בהחלט ומתועד במקור המהימן ביותר בעולם – התורה: בפרשת-השבוע (חוקת) מסופר כי בני-ישראל דיברו סרה בקדוש-ברוך-הוא ובמשה רבנו – ונענשו משמים: מאי-שם צצו נחשים והכישו אותם, חלקם למוות. משה רבנו, הרועה הנאמן, התעלה (כרגיל) על העלבון שהוטח בו והעתיר בעד העם תפילה – והקדוש-ברוך-הוא התרצה. הוא הורה לו לשים במקום גבוה דמות נחש, כדי שהמוכשים יביטו בה ויירפאו.
 
מה היה הרעיון בטקס ה"מיסטי" הזה? מסבירים חז"ל, כי דמות הנחש גרמה לאנשים להביט אל על, כלפי השמים, ולשוב ולהתחבר אל מי ששלח את הנחשים – הקדוש-ברוך-הוא ואל משה עבדו. וזה מה שהביא להם רפואה.
 
***
 
אילו נרוקן את האקט ה"נחשי" ממשמעותו – אכן אין מוזר ממנו ואין בינו ובין יהדות מאומה. אבל המשמעות משנה את כל העניין והופכת אותו למשהו שיש בו את  הציר המרכזי של היהדות הצרופה – התחברות אל הקדוש-ברוך-הוא.
 
וכך הם פני הדברים ברוב מצוות ומנהגי ישראל: המעשים כשלעצמם עשויים להיתפס מוזרים מאין כמוהם. אך המשמעות שלהם, שבצורה ישירה או עקיפה מגיעה תמיד לאותה נקודה – חיזוק הקשר בינינו לבין הבורא – מעמידה אותנו על ההיבט היהודי שבהם.
 
ניקח לדוגמה את המנהג העתיק, לתחוב פתקי בקשה בסדקי "הכותל המערבי": אף אחד מאלו שתוחבים לא מאמין כי האבנים קוראות את רחשי הלב המובעים על הפתקאות שביניהן. זו דרך מקובלת מדורי-דורות לפנות באמצעות האבנים, כביכול, לקדוש-ברוך-הוא – למרות שלאף אחד אין ספק כי הוא לא זקוק לפתק כדי לדעת את רחשי לבנו. הפתקים פשוט גורמים לכותביהם מין תחושת ממשות בקשר עם אלוקים – וזה העיקר. עיקר שמאיר באור אחר את כל האקט ה"מיסטי" שבתחיבה, או בכל אקט יהודי שהוא.
 
***
 
כך גם הם פני הדברים במנהג דומה, קדום במקורו, שבתקופה האחרונה נהייתה לו עדנה: לפתוח בעת התלבטות ספר-קודש ולנהוג בהתאם למשמעותן של המילים המזדקרות ראשונה לעין. בעשרות השנים האחרונות מוכר המנהג בעיקר עם ספרי המכתבים של הרבי מליובאוויטש מלך המשיח, המוכרים בשמם "איגרות-קודש". תוחבים אל תוכם בקשות ושאלות, ובעמודים הנפתחים מוצאים התייחסות לתוכן הפנייה.
 
אף אחד לא חושב שעמודי הספר קוראים את המכתבים שמונחים ביניהם. זוהי דרך של התקשרות לעבדו הנאמן של הקדוש-ברוך-הוא, מתוך אמונה כי הוא זה שמכוון את הפונה לפתוח בדיוק בעמוד בו מצפה תשובתו אליו.
 
את ההיבט היהודי – ההתקשרות לקדוש-ברוך-הוא – שבמנהג זה, יוכיח יותר מכול ההיקף האדיר של התחזקות בשמירת המצוות בקרב רבבות יהודים, בעקבות התשובות המופלאות המתקבלות להם.  וההתקשרות הזו – היא העיקר.

שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter