טו תשרי התשפ"ב (21.09.2021)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
ימי סגולה
שבועות אלה, בהם קוראים בתורה על בניית המשכן, הם ימי סגולה לביאת הגאולה ובניין בית-המקדש השלישי. לפיכך ראוי שבהם יתעורר כל יהודי ביתר געגועים והשתוקקות לחזות בעבודת הכוהנים בבית-המקדש השלישי, בגאולה השלמה.|
שתפו:  
חבד » חדשות


הכנס של מרכז רבני אירופה

הרב ישראל מאיר לאו שיתף את מאות הרבנים בזכרונותיו מימי השואה וציין בהתפעלות את תחיית יהדות אירופה שנזקפת לפעילות 'מרכז רבני אירופה' • הראשל"צ הרב יצחק יוסף ציין בהערכה את העבודה של רבני 'המרכז' עם נוער יהודי באירופה ואת שיפוץ ובניית מאות מקוואות ברחבי אירופה

ב ניסן התשע"ח (18.03.2018)

"הפעילות שעושה 'מרכז רבני אירופה' מחיה מחדש את יהדות אירופה"

400 רבנים, שגרירים ואישי ממשל מכל מדינות יבשת אירופה יחד עם נציגי הקהילות היהודיות ברומניה השתתפו ביום שלישי, בערב הוקרה לפעילותם במסגרת 'מרכז רבני אירופה'. האירוע נערך בבוקרשט בירת אירופה בסימן ח"י שנים להקמת המרכז.

אורח הכבוד בכנס, הגאון הרב ישראל מאיר לאו ריגש עד דמעות את מאות הרבנים כאשר סיפר את סיפורו של ידידו, מוישל'ה, שכילד בן 13 איבד את אביו במחנה בוכנוואלד ימים אחדים לאחר הגיעו לגיל מצוות סמוך לשבת הגדול שלפני פסח. "אחרי ששמע את הבשורה הקשה הוא ביקש סידור כדי שיוכל להגיד קדיש אחר אביו ר' לייב'ל. הנוכחים בצריף אמרו שאין להם סידור שכן החזקתו היא סכנת חיים מיידית.

"כשגברו הפצרותיו אמרו לו שבמכבסת המחנה יש קשיש שמספרים כי הבריח סידור. מוישל'ה מיהר לגשת את הקשיש, סיפר לו שרק שעה קודם לכן נפטר אביו ר' לייב'ל, וברצונו בסידור כדי שיוכל להגיד קדיש. הקשיש הכחיש שיש לו סידור. בתגובה הוציא מוישל'ה מבגדי האסיר שלו את מנת הלחם היומית, בת 150 גרם, ואמר לקשיש: 'אמנם שבת היום, ואסור לצום, אך אני מוכן לעבור על איסור הצום תמורת הסידור לדקות אחדות כדי שאוכל להגיד קדיש יתום אחר אבא'.

"הקשיש שהופתע מהנכונות לוותר על מנת הלחם היומית שלו, הוציא סידור קטן שדפיו מרוטים משימוש, הביט אנה ואנה ואז אמר: 'הנה הסידור אך זקוק אתה למניין לקדיש'.

"זאת לא בעיה', השיב מוישל'ה מניה וביה, 'הרי כאן במכבסה יש את בגדי האסירים היהודים שנרצחו על ידי הגרמנים. יהיו הם השלמה למניין יחד איתך'. נטל את הסידור מידי הקשיש, פתח אותו ואמר: 'יתגדל ויתקדש' וחזר לצריף.

"חלפו ימים אחדים", המשיך הגרי"מ לאו וקולו נחנק בדמעות, "כוחות בנות הברית הגיעו ושחררו את יושבי המחנה. כל אחד פנה לדרכו. מוישל'ה עלה לארץ ישראל, בנה מחדש את חייו בבני ברק והקים משפחה מכובדת שומרת תורה ומצוות. לפני שנה ימים אחדים לפני פסח נפטר. הגעתי אל ההלוויה וסמוך למיטתו סיפרתי לבני משפחתו ולנוכחים על ה'קדיש' שנשא אביהם על אביו-סבם הי"ד. אמרתי לו: '3 הבנים שלך יאמרו קדיש היום ובמשך כל השנה. הם לא זקוקים לסידור עבור כך. גידלת וחינכת אותם לתורה ומצות. והקדיש הזה שיגידו יהיה לעילוי נשמתך ולעילוי נשמת אביך ר' לייב שזכה בקושי בקדיש אחד אחר פטירתו. אך הקדיש הזה הרעיש עולמות עד היום הזה.

"פעילותכם להפצת התורה והיהדות", אמר הגרי"מ לאו בהתרגשות למאות הרבנים חברי 'מרכז רבני אירופה', "הפעילות שעושה 'המרכז' שאנו חוגגים עתה ח"י שנים להקמתו, מחיה מחדש את יהדות אירופה. זאת הנקמה הגדולה ביותר בנאצים ימ"ש שהחריבו כאן, באירופה, את היהדות. הארץ הזאת בה אנו נמצאים, רומניה, היתה לפני המלחמה ערש החסידות. על אדמתה היא התחילה אך דבר לא נותר מכך.

"בעוד שבועיים וחצי עם ישראל יישב לליל הסדר, ילדים, אבות וסבים, ויגידו יחד 'והיא שעמדה לאבותינו ולנו שלא אחד עמד עלינו לכלותנו אלא שבכל דוד ודור עומדים עלינו לכלותינו והקב"ה מצילנו מידם'. גם היום גילויי האנטישמיות באירופה הולכים וגדלים. מנסים להחניק את קולה של היהדות בגזירות שונות. ולנו אין שיור אלא התורה הזאת. מה שמקיים אותנו כדי שהקב"ה יצילנו מיד, מי שמטפח ושומר עלינו זה אתם, רבני תפוצות ישראל, חברי 'מרכז רבני אירופה', המתגוררים באירופה עד שנגיע ל'חסל סידור פסח' 'לשנה הבאה בירושלים הבנויה'. הפעילות הזאת היא גם התשובה הטובה ביותר למחוקקים אנטישמיים" סיים הגרי"מ לאו את דברי ברכתו כשעיני כל מאות הרבנים הנוכחים בארוע לחות מדמעות.

בערב ההוקרה נשאו גם דברים מנכ"ל 'מרכז רבני אירופה' הרב מנחם מרגולין, שייחד דברים על הפעילות הרבה, במגוון תחומים, שעושים הרבנים חברי ה'מרכז' למען יהודי אירופה ולמאבק כנגד נסיונות החקיקה שמנסים למנוע פעילות יהודית.

אורח הכבוד הראשל"צ הרב יצחק יוסף אמר בדברי ברכתו: "מרכז רבני אירופה מקרב אנשים לתורה ומצוות ברחבי אירופה. אני עוקב אחר הפעילות של 'המרכז' ורואה בהתפעלות כיצד הם מחדירים את אור היהדות למי שלא יודעים עליה דבר. לפני שבועיים השתתפתי בטקס בו חגג 'המרכז' בר מצווה ל-114 ילדים בירושלים. כל הילדים הללו לא היו יודעים דבר על יהדות ללא 'מרכז רבני אירופה'.

"אנשי 'המרכז' פועלים ללא הפוגה למען התורה הקדושה ולמען הטהרה בעם ישראל. הם שיפצו ובנו עד עתה 60 מקוואות. השם יעזור להם והם יצליחו להגיע ל-600 מקוואות".

בהמשך העניק הגר"י יוסף תעודות הסמכה לעריכת חופה וקידושין ל-20 רבנים מאירופה שעמדו במבחני הרבנות הראשית לישראל. הוא ציין לשבח בדברי ברכתו את הגר"י בר שלום רבה של בת ים ובעל מחבר הספר 'משפט הכתובה' שהוא שמלמד את רבני אירופה את פרטי ההלכות בנושא. 'גדול תלמוד שמביא למעשה. לימוד ההלכה למעשה הוא אחד הדברים ש'מרכז רבני אירופה' עשה ועושה ברחבי אירופה".
 
במהלך היום השני לכינוס אמר הרב הראשי הראשון לציון הרב יצחק יוסף: "בחברת החשמל בישראל מחללים שבת על ידי יהודים. למדתי על כך בביקור שעשיתי ימים אחדים לאחר יום הכיפורים בחברת החשמל. אחד המנהלים הבכירים שם התעניין האם נהניתי מהמזגן שהיה בבית הכנסת ביום הכיפורים. השבתי בחיוב. ואז הוא סיפר לי שבליל יום הכיפורים היתה בעיה של עודף ייצור חשמל. העובדים היהודים הוזעקו לטפל בכך. בבוקר יום הכיפורים נוצר מחסור בחשמל. שוב הוזעקו העובדים היהודים להגביר את ייצור החשמל. הוא הוסיף שזה לא יכול להיעשות באופן אוטומטי. בשרי נעשה חידודין חידודין", תיאר הגרי"י יוסף. "אכן, קיים היתר של חשש לפיקוח נפש, שכן יש חולים וקשישים שזקוקים למכשירים חשמליים שונים, אך מידת חסידות אם אפשר בקלות שישתמשו בגנרטור", אמר הראשל"צ.

דברים ברוח דומה נשא הרב מרדכי הסופר מנהל מחלקת חומרי גלם במערכת הכשרות של הגרמי"ל לנדא רב אב"ד בני ברק שאמר במושב הכשרות שהתקיים בכינוס: "בציבור קיימת סטיגמה לפיה ניתן לשתות משקאות ויסקי גם כאלה שאינם נושאים הכשר. זאת טעות. חלק מהויסקי מיושן בחביות שהיה בהן יין נסך ולכן הוא אסור".

במהלך המושב שעסק בארוכה בנושא נשאו דברים הרבנים הגאונים הרב יוסף מינסקי מנהל גוף הכשרות EK של 'מרכז רבני אירופה', הרב ירמיה כהן אב"ד פאריז וחבר נשיאות רבני אירופה, הרב זמיר כהן יו"ר 'הידברות', הרב משה טוביה ויסברגר אב"ד דק"ק עדת יראים – בודפשט וחבר מועצת רבני אירופה, הרב יוסף פרדס מרבני ודייני וינה אוסטריה.

במושב בנושא מקוואות נשאו דברים הרבנים הגאונים הרב ישראל יעקב ליכטנשטיין ראב"ד דק"ק בני ישראל – לונדון וחבר נשיאות רבני אירופה והרב אליהו לנדא מבכירי מערכת הכשרות של הגרמי"ל לנדא וראש ישיבת תומכי תמימים ליובאוויטש בכפר חב"ד.

ביום רביעי, היום האחרון לכינוס התקיים מושב בנושא פרוייקט 'כוללי תורה' באירופה והשפעתם על חיי המשפחות היהודיות במדינות חבר העמים. מדובר ב-120 סניפי כוללים אשר פזורים בכל רחבי חבר העמים ואירופה. בכל כולל כזה מתכנסים מדי יום ביומו בני הקהילה ולומדים תורה. הם שומעים שיעורים מסודרים בגמרא, בשולחן ערוך, בחסידות ובמחשבת היהדות. הם עוברים מבחנים ומקבלים מלגות שמהוות את הקיום שלהם. בדיוק כמו אברכי 'כולל' לכל דבר. נשאו דברים הרב משה וובר מנהל רשת 'כוללי תורה' והג"ר יעקב שפירא ראש ישיבת מרכז הרב.

עם סיומו של הכנס, אותו אירח הרב המקומי השליח הרב נפתלי דייטש. ציינו הרבנים המשתתפים בהערכה את ההשקעה הרבה של ראשי ועובדי 'מרכז רבני אירופה', המנכ"ל הרב מנחם מרגולין, הסמנכ"ל הרב אריה גולדברג, הרב יוסי ביינהקר, הרב מרדכי ביטון והרב אברהם אבא טורצקי שדאגו לתוכנית גדושה לצד כל הפרטים.
 
גל החקיקה האנטישמי במדינות אירופה במרכז הכינוס השנתי של 'מרכז רבני אירופה'

גל החקיקה באירופה כנגד עיקרי היהדות מחייב הירתמות של כל הרבנים כאיש אחד, בכל מדינה ומדינה, כדי לעמוד על נפשנו היהודית. אם לא תהיה עמדה מאוחדת – הדבר יהיה בעוכרינו ומי יודע מה ההשלכות שיכולות להיות מכך בשנים הבאות", כך אמר הרב הראשי לישראל הראש"ל הגר"י יוסף בדברים שנשא בכנס של ארגון 'מרכז רבני אירופה' המתקיים בבוקרשט שברומניה. בכנס משתתפים כ-350 רבני קהילות מכלל מדינות יבשת אירופה.

דברים דומים, ונחרצים לא פחות, השמיע גם הרב הראשי הגרי"מ לאו, בדברים שנשא אף הוא בכנס. הגרי"מ לאו תיאר מנסיונו כרב זה עשרות שנים, כיצד מגמות גדולות, שנזק רב בהן,  מתגלגלות ממעשים קטנים של גורמים כאלה ואחרים. "כל פירצה משמעותית, כל דבר שהוא נגד עיקרי היהדות, חובה להיאבק עליו מיד ובכוח רב", אמר למאות הרבנים וקרא להם להתאחד במסגרת 'מרכז רבני אירופה' ולהאבק ביחד במגמות אנטישמיות שונות שהולכות ומתגברות באירופה.

הדברים נאמרו, ביום שני, במושב המרכזי של הכנס השנתי של 'מרכז רבני אירופה' בו משתתפים מאות רבנים מהיבשת. את המושב בנושא רבנות והלכה פתחה דרשתו של הראשל"צ הגר"י יוסף. בדרשתו העלה הרב את הלכות חג הפסח, במסגרת שואלין ודורשין בשאלות הפסח שלושים יום קודם לחג. הרב התייחס לשאלות מורכבות המגיעות לשלוחנו מרבני הקהילות באירופה, ובמשך שעה ארוכה התייחס להלכות חג הפסח והאחריות המוטלת על רב הקהילה בהנהגת קהילתו לפני חג הפסח.

במהלך דבריו אמר הגר"י יוסף כי תפקידו של רב בעם ישראל הוא לקרב את הציבור אליו ולא חלילה להרחיק אותו. רב בישראל צריך מראש לחשוב מה הבעיות ההלכתיות שעלולות להתעורר וכיצד ניתן לפתור אותן בלי חלילה לפגוע באדם כל שהוא. התפקיד של רב זה זה ללכת לכל מקום שהוא מוזמן אליו ויכול לקרב את ליבם של ישראל לאביהם שבשמים בהתנהגות שלו", כך אמר הרב הראשי לישראל הרב יצחק יוסף.

במהלך דבריו סיפר כי מאבא, מרן הרב עובדיה יוסף ע"ה, למדתי שרב בישראל צריך לדעת ללכת עם רוחו של הציבור. מי שזכה לכהן בקהילה של יראים ושלמים, מה טוב חלקו. אבל כאשר צריך למנוע מרדת שחת צריך לחשב את הדרכים כך שיהיו באופן המתקבל".

בסיום דבריו של הראש"ל ניגשו אליו רבנים רבים והודו לו על דבריו.

לאחריו נשא דברים הרה"ר הגרי"מ לאו אשר מכהן כרב זה עשרות בשנים. לבקשת המשתתפים הוא שיתף את קהל הרבנים בשורה ארוכה של רגעים מחייו של רב בישראל, כיצד יש לנהוג ב'ימין מקרבת' כאשר מדובר ב'תינוקות שנשבו' ואינם בקיאים בפרטי ההלכות אך מאידך לנטוש ב'שמאל דוחה' כאשר מנסים לערער על יסודות היהדות. "במקרים כאלה אסור שתהיינה פשרות", אמר הרה"ר הגרי"מ לאו.

מנכ"ל הרבנות הראשית לישראל משה דגן שנשא אף הוא דברים בכנס בירך את המשתתפים וציין בדבריו את שיתוף הפעולה הקיים בין הרבנים באירופה לרבנות הראשית לישראל כמו גם השאלות המועברות על ידי הרבנים לחברי מועצת הרבנות הראשית.
 
הרב מנחם מרגולין מנכ"ל 'מרכז רבני אירופה' אמר לכלי התקשורת כי התמודדויות הרבות של יהדות אירופה מחייבות את הרבנים לאחד כוחות בפעילות להמשך תחיית היהדות באירופה.שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter