כח ניסן התשפ"א (10.04.2021)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
ימי סגולה
שבועות אלה, בהם קוראים בתורה על בניית המשכן, הם ימי סגולה לביאת הגאולה ובניין בית-המקדש השלישי. לפיכך ראוי שבהם יתעורר כל יהודי ביתר געגועים והשתוקקות לחזות בעבודת הכוהנים בבית-המקדש השלישי, בגאולה השלמה.|
שתפו:  
חבד » חגי ומועדי ישראל » חודש ניסן


על ספו של חודש הגאולה
השבת, כאשר ירעים קולו של החזן בבית-הכנסת ויכריז: "ראש-חודש ניסן ביום ראשון הבא עלינו לטובה" – תכה בלבבות ההכרה: פסח בשער!

יז 'אדר ב התשע"א (23.03.2011)

השבת, כאשר ירעים קולו של החזן בבית-הכנסת ויכריז: "ראש-חודש ניסן ביום ראשון הבא עלינו לטובה" – תכה בלבבות ההכרה: פסח בשער!
 
לתחושה הזו של פסח בפתח יש משמעויות שונות ומגוונות. לראשי המשפחות היא מסבה מחשבה קצת מעיקה בשל חגיגת ההוצאות המצפה להם. לעקרות הבית היא גורמת לחץ קדחתני מנטל הניקיון של כל מדורי-הבית. אצל הילדים היא מפתחת אושר מהחופשה בת כמה שבועות שלקראתם. כל אחד והפסח שלו. 

אבל מעל לכול, יש להכרה של פסח בפתח משמעות מרכזית, המשותפת לכל עם ישראל. אנו עומדים כעת בפתחו של החודש בו נגאלו אבותינו ממצרים – ומבטיחים חז"ל כי בחודש זה גם ניגאל בגאולה הקרובה. תהליך החרות היהודית התחיל בחודש ניסן וגם יושלם בו. לכן, כאשר מהדהדת באוזננו הקריאה 'ראש-חודש ניסן הבא עלינו לטובה' – הרי שבעיקר היא צריכה לעורר התרגשות, שהנה שוב הגיע המועד המובטח לבוא המשיח.
 
                                                   *
 
מהי באמת הכוונה בדברי חז"ל, כי בניסן דווקא אנו עתידים להיגאל?  האם זה אומר, שבמשך כל חודשי השנה לא יכול חלילה המשיח להופיע, מלבד בחודש זה? – ודאי שלא. הרי באני מאמין היהודי אנו אומרים "אחכה לו בכל יום שיבוא". אנו מחכים לבוא המשיח בכל יום ולא חלילה רק במשך חודש אחד בשנה. מה אפוא המשמעות הנכונה של הדברים?
 
בדומה לייחודיות שמעניקים חז"ל לחודש ניסן – ישנם ציטוטים אחרים בהם הם מדברים על מועדים אחרים כעיתויי סגולה לגאולה. במקום אחד נכתב, כי בניית בית-המקדש השלישי (שאמורה להתרחש מיד עם  בוא הגאולה) תהיה בחודש אב. במקום אחר מופיע, כי בית-המקדש ייחנך דווקא בחודש חשוון. וכך ישנם עוד כל מיני אמרות הקובעות כל אחת זמן אחר בשנה שבו תבוא הגאולה.
 
מה שמוכיח, כי אין לחז"ל כוונה לתת תאריך בלעדי לגאולה. הגאולה יכולה להתרחש בכל יום ואנו מצווים לצפות לה בכל יום. ולא רק פעם אחת בכל יום, אלא ממש בכל רגע במשך היום. כמו שאנו אומרים בתפילה מדי יום (חול) "כי לישועתך קיווינו כל היום".
 
המועדים השונים שנקבו חז"ל הנם פשוט עיתויים בהם מתגבר הסיכוי שתבוא הגאולה. חודש ניסן – מפני שבו כבר נגאלנו פעם אחת. חודש אב – מפני שבו חרבו בתי-המקדש הקודמים, והקדוש-ברוך-הוא הבטיח כי החורבן עצמו יצמיח את בניין הבית השלישי. חודש חשוון – מפני שבו הסתיימה בניית הבית הראשון, בימי שלמה המלך. אבל כמובן שהגאולה יכולה להתרחש גם היום, לפני חודש ניסן, וגם בכל יום.
 
                                                   *
 
מן הסתם, כאשר כבר נחיה בגאולה – נבין ונחוש את פשר סגוליותו הרוחנית של כל אחד מהתאריכים שנקבו חז"ל בקשר לגאולה. כעת, כל עוד מתמהמהת הגאולה, משמשים עבורנו תאריכי הסגולה תמרורי זירוז ודרבון: להתאמץ עוד יותר בתפילה ובבקשה על הגאולה; להרבות עוד יותר בלימוד תורה ובקיום מצוות למען הגאולה.
 
אמנם אנו חיים כיום בתקופה שממילא בכל רגע עומדת הגאולה להופיע, כפי שניבא הרבי מליובאוויטש מלך המשיח – אך בזמני הסגולה, כמו בחודש ניסן הממשמש ובא, הזמן מוכשר במיוחד לכך שמאמצינו להגשים את הנבואה ישאו פרי.
 
ויכול להיות שהקדוש-ברוך-הוא יסתפק כרגע בעצם ההחלטה הנחושה מצדנו לפעול יותר. ההחלטה הטובה כשהיא לעצמה תופסת מקום חשוב מאוד למעלה – כפי שהתבטא הרבי פעמים רבות – ויכולה לגרום להבאת הגאולה בפועל ממש תכף ומיד, עוד לפני חודש ניסן הבא עלינו לטובה.

שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter