כח ניסן התשפ"א (10.04.2021)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
ימי סגולה
שבועות אלה, בהם קוראים בתורה על בניית המשכן, הם ימי סגולה לביאת הגאולה ובניין בית-המקדש השלישי. לפיכך ראוי שבהם יתעורר כל יהודי ביתר געגועים והשתוקקות לחזות בעבודת הכוהנים בבית-המקדש השלישי, בגאולה השלמה.|
שתפו:  
חבד » חגי ומועדי ישראל » חג פורים » מבט לעומק


מגילת אסתר והגאולה השלמה
מגילת אסתר קשורה לשורש רוחני נעלה במיוחד, שתהיה לו משמעות גם בהשוואה לאור הרוחני העצום שישרור בעולם בזמן הגאולה השלמה, וזו הכוונה שהמגילה לא תתבטל

ד 'אדר ב התשע"ד (06.03.2014)

חב"ד
הרמב"ם מתייחס לנצחיותה של מגילת אסתר בימות המשיח, וכך הוא כותב: "כל ספרי הנביאים וכל הכתובים עתידין ליבטל לימות המשיח, חוץ ממגילת אסתר, והרי היא קיימת כחמישה חומשי תורה וכהלכות של תורה שבעל פה שאינן בטלין לעולם". אמירה זו מבוססת על דברי חז"ל בתלמוד ירושלמי.
 
הרדב"ז (רבי דוד בן זמרא) מקשה, כיצד ייתכן לומר שכל ספרי הכתובים עתידים להתבטל, והלוא הלויים עתידים לומר בבית-המקדש שירים שלקוחים מספר תהילים?! האפשרות שכל הכתובים יתבטלו חוץ מאותם קטעים שייאמרו כשירים, נראית לרדב"ז דחוקה והוא שולל אותה.
 
הפירוש שהוא מציע הוא, שאין הכוונה שספרי הנביאים והכתובים יתבטלו ממש, אלא שהלימוד יהיה ישירות מהקדוש-ברוך-הוא, כמו שהיה בימי משה רבינו ולא יצטרכו להיעזר בפרשנות המופיעה בספרי הנביאים והכתובים. "הכול יהיה מבואר בחמישה סדרי תורה... שממנה נלמד הכול וכל דקדוקיה...".
 
מה תהיה אפוא הייחודיות של מגילת אסתר? על כך משיב האלשיך (שהולך גם הוא בשיטת הרדב"ז) בכמה אופנים. אחד מהם הוא, שמדובר בייחודיות ערכית, משום שבסיפור המגילה היה תלוי עתיד העולם, עתידם של ישראל המקיימים את העולם ועתידה של התורה, שעל ידה מתקיימים ישראל והעולם. ובלשונו: "נס של מקרא מגילה היה, כי היו אז מתבטלים ישראל והתורה והעולם – לולא עשה השם ככל נפלאותיו... אם לא על ידי נס זה – גם לא יגיעו לימות משיחנו". ולכן יישמר למגילה מעמד של כבוד גם בימות המשיח.
 
גם בתורת החסידות מבואר, כי ייחודיותה של מגילת אסתר תתבטא בעליונית ערכית רוחנית. כל ספרי הנביאים והכתובים יתבטלו – כלומר, לא יתפסו מקום חשיבות – משום "שבחינת גילוי אור האלוקי שבנביאים יהיה קטן בערך מאוד לגבי עוצם גילוי אור רב שיהיה לעתיד". אבל מגילת אסתר קשורה לשורש רוחני נעלה במיוחד, שתהיה לו משמעות גם בהשוואה לאור הרוחני העצום שישרור בעולם בזמן הגאולה השלמה, וזו הכוונה שהמגילה לא תתבטל.
 
מקורות: תלמוד ירושלמי מגילה פרק א הלכה ה. משנה תורה לרמב"ם הלכות מגילה סוף פרק ב. רדב"ז בתשובותיו סימן תרסו. משאת משה למגילת אסתר ט, כח. שערי אורה לאדמו"ר האמצעי מליובאוויטש, דיבור המתחיל 'יביאו לבוש מלכות'. ליקוטי שיחות חלק כו, שיחה לפרשת זכור ופורים.שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter