כח ניסן התשפ"א (10.04.2021)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
ימי סגולה
שבועות אלה, בהם קוראים בתורה על בניית המשכן, הם ימי סגולה לביאת הגאולה ובניין בית-המקדש השלישי. לפיכך ראוי שבהם יתעורר כל יהודי ביתר געגועים והשתוקקות לחזות בעבודת הכוהנים בבית-המקדש השלישי, בגאולה השלמה.|
שתפו:  
חבד » חגי ומועדי ישראל » חג פורים » מבט לעומק


דוקטרינת מרדכי לטיפול במשברים בינלאומיים
סוד קיומו של העם היהודי הוא בלתי טבעי והוא נובע אך ורק מהקשר המיוחד שלו לבורא עולם. כל ניסיון שלנו לשחק לפי כללי המשחק של משפחת העמים, נועד לכישלון

י אדר התשע"ג (19.02.2013)

חב"ד
תארו לעצמכם את הממשל האמריקני הופך פתאום לתומך נלהב בישראל. מנהיגים יהודיים מתמנים לתפקידים בכירים בבית הלבן. נשיא ארצות הברית מעודד את ישראל לספח את יהודה ושומרון ולהשיב לעצמה את עזה וסיני, ומודיע על סיוע למוסדות יהודיים בעולם ומכריז על מענקים נדיבים במיוחד לישראל.
 
*
 
במוצאי שבת נצעד כולנו לבית הכנסת מחופשים ומצוידים ברעשנים. נאזין בקשב לקריאת המגילה ונמחה את שמו של אחד מגדולי הצוררים בהיסטוריה – המן.
 
מבט חטוף בסיפור המגילה עלול ליצור את הרושם כי העלילה המרתקת של סיפור המגילה התרחשה על רקע תקופה עגומה בתולדות העם היהודי. עם ישראל היה שרוי בגלות, נתון לחסדו של עריץ מגלומן, שבקלות בלתי נסבלת התפתה להורות על השמדת עם, אנשים נשים וטף. אך עיון מעמיק יותר, ובפרט בספרות המדרשים מגלה את ההיפך.
 
התקופה בה מתרחש סיפור המגילה היא דווקא אחת הטובות שידע עם ישראל. דור התקומה שקם על חורבות שואת חורבן בית המקדש הראשון, זכה לימים יפים תחת הנהגת בית המלוכה הפרסי. יהודים רבים טיפסו לעמדות בכירות בממשל. מרדכי, ראש הסנהדרין מונה לשר ואחייניתו אסתר הפכה למלכה בארמונו של אחשוורוש. לראשונה גם הוזמנו יהודים ליהנות מהסעודה הממלכתית המפורסמת כאזרחים שווי זכויות.
 
אך בעוד יהודי שושן מתרגשים ממעמדם החדש וחוגגים את האמנציפציה ושוויון הזכויות, נוחתת עליהם לפתע הגזירה הקשה ביותר בהיסטוריה. הקשה ביותר, משום שזו הפעם היחידה מאז יציאת מצרים שעם ישראל כולו נתון למרותו של שליט אחד, ואילו מזימתו של המן הייתה יוצאת לפועל, היה העם היהודי נכחד מבלי הותיר שריד, חלילה.
 
תופעה זו היא פרדוקס מובנה החוזר על עצמו שוב ושוב בסיפור של עמינו. עם ישראל מגיע לביטחון מדיני וכלכלי, משתלב במשפחת העמים, מתחיל לחגוג את בטחונו בכוחו ועוצם ידו, ולפתע, משום מקום, צצה צרה חדשה הגורמת לעם ישראל לתהות שוב ושוב איפה לא היינו בסדר.
 
הסיבה הפשוטה היא, כי סוד קיומו של העם היהודי הוא בלתי טבעי והוא נובע אך ורק מהקשר המיוחד שלו לבורא עולם. כל ניסיון שלנו לשחק לפי כללי המשחק של משפחת העמים, נועד לכישלון.
 
את זה הבינו מרדכי ואסתר מיד כששמעו על עסקת אחשוורוש-המן. לכאורה זה יכול היה להסתיים בהטיית גוף פשוטה כמחווה להמן הרשע. אולם הם הבינו כי לא זה הסיפור. הסיבה האמתית לגזירה היא רוחנית, וטמונה אי שם בחגיגות הנרגשות של סעודת אחשוורוש. זו הסיבה שהם לא התחילו עם הפעלת קשרים בארמון המלוכה, אלא פנו מיד לאפיקים רוחניים. מרדכי הכריז כי הוא אינו כורע ומשתחווה, והכריז על שלושת ימי צום, במהלכם התאספו יהודים ונשאו תפילה נרגשת לבורא עולם.
 
הלקח הזה צריך להילמד היטב בקרב קובעי המדיניות בישראל. בימים בהם מדברים על בידוד עולמי ולחץ בינלאומי להיכנע לתכתיבי האויב, בזמנים בהם אנו נדרשים לוותר על חבלי ארצנו, או להקפיא את הבנייה בהם – צריכים לזכור כי סוד קיומו של עם ישראל הוא על טבעי וכל ניסיון לפתור את הקונפליקט בדרכים המקובלות של 'משא ומתן' ו'הסדר מדיני' נועד מראש לכישלון.
 
התנהלות לאורה של האמונה בקיומו העל טבעי של עם ישראל, מחישה את התגשמותו של העידן לו אנו מצפים – עדין הגאולה. בגאולה תקבל אמונה זו תקבל ביטוי קבל עם ועולם, ועד אז, הפתרון המוכח היחיד לסכסוך הוא דוקטרינת מרדכי ואסתר: 'ומרדכי לא יכרע ולא ישתחווה'.שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter