ג תשרי התשפ"א (21.09.2020)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
מעלת השמחה
שמחה כשהיא לעצמה אינה מצווה ועצבות בפני עצמה אינה עבֵרה; אבל לגבהים שאליהם מביאה השמחה אי-אפשר להגיע על-ידי שום מצווה, ואילו לבאר-שחת שאליה מדרדרת העצבות לא מגיעים על-ידי שום עבֵרה.
 


|
שתפו:  
חבד » חגי ומועדי ישראל » ח"י אלול


מי נמצא במרכז ההוויה?
מה בעצם חידש הבעל-שם-טוב? מה היה חסר בעבודתם של עם ישראל, שאותו בא הבעל-שם-טוב להשלים?

טו אב התש"ע (26.07.2010)

ביום ח"י באלול, נחגוג את הולדתו של מחולל שיטת החסידות, כבוד קדושת רבי ישראל, המוכר בכינוי 'הבעל-שם-טוב'. ביום זה, בהפרש של 47 שנים, נולד גם מייסד חסידות חב"ד, כבוד קדושת רבי שניאור זלמן מלאדי, המוכר בכינוי 'בעל התניא'.
 
כאשר אומרים 'חסידות' מתכוונים בדרך כלל לדרך שחידש הבעל-שם-טוב, או לדברי-התורה של מנהיגי החסידות לדורותיהם. ומה בעצם חידש הבעל-שם-טוב? מה היה חסר בעבודתם של עם ישראל, שאותו בא הבעל-שם-טוב להשלים?
                                                          *
 
אפשר לומר, שתורף חידושו של הבעל-שם-טוב, הוא בהגדרה המדויקת של המטרה שלשמה הגענו לעולם. לפני שנולדה החסידות, רווחה התפיסה לפיה נולדנו כדי להגשים את עצמנו, וההגשמה המושלמת היא על-ידי שנלמד תורה ונקיים מצוות, כרצון הבורא. התורה נתפסה כמתכון שכתב יוצר האדם אך ורק למען האדם, ויש לקיימה כי זו דרך החיים המומלצת ביותר.
 
הסתכלות זו הציבה את האני של כל אחד במרכז ההוויה של חייו. מאמר חז"ל הנודע, 'חייב אדם לומר בשבילי נברא העולם', התפרש פשוטו כמשמעו. הכול נברא כדי שאוכל למצות מעצמי את המיטב ולהתעלות עוד ועוד במעלות קיום ההוראות שנכתבו למעני בתורה. עליי לנקות את עצמי מכל המידות המגונות ולסגל מידות חיוביות, הכול מתוך אידיאל של שאיפה לשלמות.
 
הגיע הבעל-שם-טוב והפך את הקערה על פיה. אנחנו כאן לא בשביל עצמנו, אלא בשביל הקדוש-ברוך-הוא. התורה אכן מביאה אותנו לשלמות – אך לא לשם כך היא נכתבה. היא נכתבה כדי שנדע כיצד למלא את רצונו של הקדוש-ברוך-הוא בשלמות. מרכז ההוויה של החיים הוא לא האני שלנו, אלא הבורא. סביבו, סביב רצונותיו, צריכים להסתובב כל המחשבות, הדיבורים והמעשים שלנו. 'בשבילי נברא העולם' פירושו: בשביל שאצליח לקיים כראוי את רצון האלוקים.
 
הבעל-שם-טוב בא והציב את כללי החיים באור הנכון. הוא השריש בנו את זכות הקיום האמיתית שלנו, ובכך כיוון לדכא את תחושת הגאווה והישות, שהיא למעשה אם כל חטאת. כאשר מודעים לכך שהמטרה של החיים היא לא אנחנו – ממעטים את הרגשת החשיבות העצמית, וכתוצאה מכך מתרגלים, ממילא, לא לכעוס – כי מי אני שאכעס, לא לרדוף אחרי הנאות עצמיות – כי לא אני המטרה, וכך גם לא להתרברב, לא להתעצל ולא כל יתר התכונות השליליות.
 
אלומת האור ששפך הבעל-שם-טוב על החיים, האירה לנו את המטרה. חסידות חב"ד שייסד רבי שניאור זלמן מלאדי, נותנת את הכלים הנפשיים והמעשיים להגשים את המטרה.
 
                                                          *
 
כאשר תבוא הגאולה השלמה, לאף אחד בעולם לא תהיה תחושת גאווה. אז יצא הקדוש-ברוך-הוא מההעלם וההסתר שאליו הכניס את עצמו ויתגלה לפנינו במלוא הדרו – ולמול ההתגלות הזו, יהנו הנבראים מכך שלא יותירו לעצמם בדל של הרגשת חשיבות עצמית.
 
ולכן התגלה משמים לבעל-שם-טוב, כי המשיח יבוא כאשר 'יפוצו מעיינותיך חוצה'. כאשר העיקרון המרכזי שלימד הבעל-שם-טוב, לשים את הקדוש-ברוך-הוא במרכז חיינו ולא את עצמנו, יגיע ויילמד בכל קצוות העולם – זו המוכנות הטובה ביותר למעבר אל עידן הגאולה, בו כאמור לא יעלה בדעת אף אחד לשים את עצמו במרכז.
 
בדורנו, בזכות המהפכה היהודית שחולל הרבי מליובאוויטש מלך המשיח – הגיעו שלוחיו לכל קצוות העולם ואכן התגשם החזון 'יפוצו מעיינותיך חוצה'. לכן אנו מצפים בכל רגע לבוא הגאולה, כפי שהובטח לבעל-שם-טוב, וכפי שהובטח גם לנו על-ידי הרבי, כי הדבר יתרחש בדורנו.שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter