ג תשרי התשפ"א (21.09.2020)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
מעלת השמחה
שמחה כשהיא לעצמה אינה מצווה ועצבות בפני עצמה אינה עבֵרה; אבל לגבהים שאליהם מביאה השמחה אי-אפשר להגיע על-ידי שום מצווה, ואילו לבאר-שחת שאליה מדרדרת העצבות לא מגיעים על-ידי שום עבֵרה.
 


|
שתפו:  
חבד » חגי ומועדי ישראל » ח"י אלול


'חב"ד', מה זה אומר?
שיטת חב"ד מלמדת להשתמש נכון בחכמה, בבינה ובדעת הקיימות בנפשו של כל יהודי, ומכוונת כיצד להגיע עמן למיטביות בקיום הרצון האלוקי

יב אלול התשע"ב (30.08.2012)

חב"ד
ח"י באלול הוא יום הולדתם של שני המאורות הגדולים: מייסד החסידות, רבי ישראל בעל-שם-טוב, ומייסד שיטת חב"ד, רבי שניאור זלמן מלאדי. את הפעילות המבצעית של חסידות חב"ד מכירים כולם. אין מי שלא נחשף בדרך זו או אחרת לשלוחיו של הרבי מליובאוויטש מלך המשיח, הפזורים ברחבי העולם ומביאים בדרכי נועם את אור היהדות לכל יהודי. אבל מה בעצם המשמעות של המילה 'חב"ד'?
 
חב"ד הינה למעשה דרך מעמיקה בעבודת הבורא, המבוססת על התבוננות בהשכלות אלוקיות. חב"ד היא ראשי התיבות חכמה-בינה-דעת. שיטת חב"ד מלמדת להשתמש נכון בחכמה, בבינה ובדעת הקיימות בנפשו של כל יהודי, ומכוונת כיצד להגיע עמן למיטביות בקיום הרצון האלוקי.
 
עיקריה של שיטת חב"ד שטוחים בספר ה'תניא', המכונה 'תורה שבכתב של תורת החסידות'. חיבור מופלא זו, שלאורו צועדים רבבות יהודים בכל העולם, עוסק במהות הנפש היהודית, בתפקידה עלי אדמות ובקונפליקטים מורכבים המלווים את חיינו: המשיכות הסותרות לחומר ולרוח וההיטלטלות בין מוטיבציה לבין חידלון, בין שמחה לבין עצבות. הרבי מדריך בספר זה כיצד להתמודד נכון עם הדברים, ותוך כדי כך – מעניק הסברים מאלפים לשאלות הנוגעות למהות הבריאה ולתכליתה.
 
*
 
אחד משינויי התפיסה שחולל ה'תניא' הוא ההכרה כי בקרבנו שוכנות שתי נפשות. זו לא נפש אחת שחסרה עמוד שדרה ומיטלטלת כעלה נידף בין קטבים של טוב ורע, אלא שתי נפשות שונות – נפש אלוקית ונפש בהמית – שיש להן אינטרסים מנוגדים. לדוגמה: אדם שמשקיע כוחות-נפש בתפילה ובה בעת 'מותקף' במחשבות טורדניות שמסיטות את כוונתו – צריך להבין כי זו לא בעיה של פיצול בנפש, אלא מאבק בין שתי הנפשות שבקרבו על תשומת הלב שלו.
 
הספר מחדד את ההבנה, כי שתי הנפשות, גם הבהמית (של יהודי), אינה רעה במהותה. גם בה טבועות מידות חיוביות נאצלות, כמו רחמנות והרצון לגמול חסדים. אולם חייבים לווסת תכונות אלו ולתעל אותן למקומות הנכונים, בעזרת הנפש האלוקית. אחרת, אנו עלולים לעשות טעויות טראגיות.
 
(המחשה מובהקת לעיוות קיבלנו בפרשייה השערורייתית של הסודאנים. כל אלה שזועקים חמס להגנתם הם אלה שמעודדים פינויים ברוטאליים של מתיישבים יהודים. וכמו שאכן אמרו חז"ל: "כל שהוא רחמן על אכזרים לסוף נעשה אכזר על רחמנים").
 
ספר התניא מלמד כיצד להשתמש נכון בכלים הנפשיים בהם חנן אותנו הקדוש-ברוך-הוא, כדי למצות מעצמנו את  המיטב האיכותי האמיתי בכל תחום שהוא.
 
*
 
כתיבת והדפסת ספר התניא היוו נדבך משמעותי בגילוי תורת החסידות. באחת מ"עליות הנשמה" שערך הבעל-שם-טוב, הוא הגיע להיכל המשיח ושאל: 'אימתי קאתי מר' (מתי יבוא אדוני?). ענה לו המשיח: 'לכשיפוצו מעיינותיך חוצה'. כאשר יפוצו מעיינות החסידות ויגיעו 'החוצה' – לכל מקום בעולם.
 
בהשראת הדברים, חולל הרבי מליובאוויטש מבצע של הדפסת ספרי תניא בכל מקום בעולם. רעיון שמימי שמביע כי לא רק שחסידים השותים ממעיינות החסידות מגיעים לכל מקום בעולם ומביאים לכל יהודי את האפשרות לשתות בעצמו מהמעיינות המופלאים – אלא גם המעיינות עצמם כביכול מגיעים 'החוצה', לכל העולם. ספר התניא בעצמו מודפס ונוצר כביכול מחדש בכל מקום בעולם.
 
הגענו לזמן בו המעיינות המופלאים כבר נפוצו. כל מי שרוצה – יכול לשתות לרוויה מהמים המפכים. כעת נשארה רק התוצאה המיוחלת של התגשמות ההבטחה לבעל שם טוב – התגלותו לעין כול של מלך המשיח.שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter