ו סיון התש"פ (29.05.2020)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
נפלאות הגאולה
נאמר "כימי צאתך מארץ מצרים אראנו נפלאות". 'כימי' פירושו: כמו ימי, דומה לימי. ובענייננו: יציאת מצרים וכל הנפלאות שהיו אז אינן אלא משל ודמיון אל גאולה השלמה והנפלאות העצומות שיתחוללו בה.


|
שתפו:  
חבד » חגי ומועדי ישראל » חודש אלול


סליחה על ההמתנה, תודה על הסבלנות
לפחות כעת, עם סיומה של השנה, שומה עלינו לעצור את סינדרום ההדחקה. לראות את עצמנו בראי האמת ולהודות בפה מלא: חטאנו, אך בעזרת השם לא עוד!

כב אלול התשע"א (21.09.2011)

חב"ד
עוד שנה חלפה חמקה ומתקרבת לסיומה. שנה ארוכה במיוחד – בעלת מספר הימים הגבוה ביותר שייתכן בשנה עברית – 385 ימים (כך זה כאשר החודשים חשוון וכסליו מלאים ובנוסף זו גם שנה מעוברת). ומה הספקנו בה?
 
הימים האחרונים של השנה הם עיתוי הולם לערוך מאזן מסכם. חשבון-נפש כנה, בינינו לבין עצמנו, עד כמה מיצינו את יכולותינו במשך השנה. החיים לכל אורכם הם מסלול מאתגר שנועד לקדם ולשפר את הקשר שלנו עם הקדוש-ברוך-הוא ומדי פעם אנו נדרשים לעשות אתנחתא ולבדוק היכן אנו עומדים. האם ועד כמה אכן השתפרנו והיטבנו את דרכינו.
 
כל בעל עסק מתחיל יודע, כי מחובתו לערוך מאזן הכנסות והוצאות לפחות פעם בשנה. לא רק בגלל שרשויות המס מחייבות ניהול פנקסני מסודר, אלא פשוט כדי לדעת היכן הוא עומד. במה כדאי להמשיך להשקיע וממה כדאי למשוך ידיים, מה היו הצעדים הנכונים ומה היו הצעדים הכושלים.
 
כך גם כל יהודי מחויב לערוך מאזן רוחני פעם בשנה. האמת היא, שמדי ערב יש לערוך חשבון-נפש ולהסיק מסקנות שתצמחנה מחר חדש מוצלח יותר. כך אכן נוהגים חסידים בשעה שקוראים את 'קריאת שמע שעל המיטה' לפני שפורשים לשנת לילה. אולם לכל הפחות יש לערוך מאזן ממצה אחת לשנה, לקראת סיומה. לזהות את הנקודות החלשות במאבקנו המתמיד מול היצר הרע, ולקבל החלטה אמיצה להתחזק בהן.
 
*
 
סביר להניח, כי גם לאורך השנה היו לרבים מאתנו רגעים בהם זיהינו מעידות. אנחנו לא מלאכים ולא יכולים להיות חפים מטעויות. אלא שכמאמר החכם מכל אדם, "על כל פשעים תכסה אהבה". אנו אוהבים את עצמנו ונוטים לסלוח לעצמנו. אנו תופסים שהיינו לא בסדר, אך מדחיקים את המסקנות המתבקשות ועוברים לסדר היום.
 
לפחות כעת, עם סיומה של השנה, שומה עלינו לעצור את סינדרום ההדחקה. להציף את הדברים ולהתעמת עימם. לראות את עצמנו בראי האמת ולהודות בפה מלא: חטאנו, אך בעזרת השם לא עוד!
 
לכן נקראים ימים אלה 'ימי הסליחות'. זהו הזמן שעלינו לעמוד מול הקדוש-ברוך-הוא ולבקש סליחה על כל הטעויות. בני עדות המזרח נוהגים לומר 'סליחות' כבר מראש-חודש אלול. במוצאי שבת זה, האחרון בשנה, מצטרפים אליהם גם קהילות האשכנזים. כולם כאחד מבקשים סליחה על מה שלא היה בסדר וגם מבקשים כוחות להצליח מכאן ולהבא להיות יותר בסדר.
 
הסליחה המתבקשת אינה רק על עצם הטעות, אלא לא פחות מכך על ההתמהמהות. על ההתעכבות מלבקש מיד סליחה ולתקן את הטעות. הקדוש-ברוך-הוא סבלן מאין כמוהו ולמרות איחורינו המחפירים מקבל אותנו תמיד, בכל מצב. הכינוי המלא של ימים אלו הוא 'ימי הרחמים והסליחות', כי הסלחנות האלוקית מבטאת רחמים אין קץ, שלעולם אינם נגמרים. אנו עומדים אפוא לפני אבינו שבשמים ואומרים: סליחה על ההמתנה, תודה על הסבלנות.
 
*
 
עם הכול, גם בעיתוי כזה איננו נמנעים מלהזכיר לפני הקדוש-ברוך-הוא כי בעצם גם אנחנו ממתינים. כמעט אלפיים שנה ממתין עם ישראל לגאולה האמיתית והשלמה!
 
ואין לנו סבלנות להמשיך להמתין. כל רגע נוסף של עיכוב בגלות מעיק עלינו מאוד. כל רגע שתקדים הגאולה להופיע, ייחסכו מעמינו וגם מבני האנושות כולה הרבה כאב ויגון.
 
איננו מעלים על מחשבתנו כי אדון הכול צריך לומר לפנינו סליחה או תודה. אנו פשוט מתחננים בלב מורתח: אנא, השם, שים קץ לגלות וגלה לעין כול את הרבי מליובאוויטש מלך המשיח, שיבוא ויגאלנו תכף ומיד ממש.שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter