טו תשרי התשפ"ב (21.09.2021)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
ימי סגולה
שבועות אלה, בהם קוראים בתורה על בניית המשכן, הם ימי סגולה לביאת הגאולה ובניין בית-המקדש השלישי. לפיכך ראוי שבהם יתעורר כל יהודי ביתר געגועים והשתוקקות לחזות בעבודת הכוהנים בבית-המקדש השלישי, בגאולה השלמה.|
שתפו:  
חבד » חגי ומועדי ישראל » תשעה באב


הממד החיובי של תשעה באב
כאשר מגיעים לרגעים הקשים ביותר ביום, הרגעים שבהם הוצת בית המקדש – אנו מקלים בדיני התענית, משום שדווקא אז עלינו להתמקד בהכרה ובהרגשה כי זהו זמן הלידה של המשיח

כה תמוז התשע"ו (31.07.2016)

חב"ד
תשעה באב, יום החורבן, זועק יותר מכל יום אחר את תפילתם ובקשתם של עם ישראל לנחמת ציון ולגאולה השלמה.  ביום זה נוהגים לשאת קינות וגם להתייחס לחורבן בתפילה מיוחדת, הפותחת במילים: "נחם השם אלוקינו את אבלי ציון ואת אבלי ירושלים, ואת העיר האבלה והחרבה והבזויה והשוממה".
 
יהודי אשכנז וצפון אפריקה נוהגים לומר תפילה זו רק בתוך תפילת מנחה. בדרך כלל כשנאמרת תפילה בתאריך מיוחד היא לא נאמרת רק במסגרת תפילת מנחה. תשעה באב הוא העיתוי היחיד שבו מוסיפים קטע מיוחד בתפילת מנחה דווקא. מדוע?
 
על כך ישנם מספר הסברים. אחד מהם מופיע בשם תלמיד האר"י, ר' חיים ויטל, וכדי להבין אותו כראוי נקדים בסיפור קטן שמקורו במדרש איכה:
 
***
 
מעשה ביהודי אחד שעמד וחרש את שדהו במחרשה רתומה לשור. געה השור לפניו ובדיוק עבר ערבי אחד ואמר לו: יהודי, יהודי! התר את השור ואת (יתד) מחרשתך, כי חרב בית מקדשכם. געה השור פעם שנייה ואז אמר הערבי: יהודי, יהודי! קשור שורך וקשור את (יתד) מחרשתך, כי נולד המלך המשיח. שאל היהודי: מה שמו? השיב הערבי: מנחם.
 
חז"ל מגלים לנו בסיפור זה כי ברגע שלאחר חורבן בית המקדש כבר נולד מושיעם של ישראל – המשיח. בית המקדש עצמו חרב בתשעה באב לאחר חצות היום. מה שאומר שגם המשיח נולד בזמן זה.
 
זו אפוא הסיבה, על פי הרב ויטל, שתפילת הנחמה נאמרת ביום זה בתפילת מנחה דווקא – כי מנחה זו התפילה שמתפללים לאחר חצות היום – הזמן שבו נולד המשיח (לידת המשיח היא גם הסיבה לכך שלאחר חצות היום מקלים קצת בהלכות אבלות הנוהגות ביום זה. לדוגמא: מתירים לשבת על כיסא רגיל).
 
***
 
השאלה המתבקשת היא: הלוא ההתרחשות הקשה של היום – שריפת בית המקדש – אירעה גם היא באותו זמן ביממה, ואף על פי כן אנו אבלים וצמים כל היום ולא רק בשעות מסוימות. מדוע אפוא את תפילת הנחמה אומרים דווקא בזמן זה?
 
אלא שבכך יש מסר רב עוצמה: כאשר מגיעים לרגעים הקשים ביותר ביום, הרגעים שבהם הוצת בית המקדש – אנו מקלים בדיני התענית, משום שדווקא אז עלינו להתמקד בהכרה ובהרגשה כי זהו זמן הלידה של המשיח. ברגעים הכי מרים, בזמן שהכי קל לשקוע בדיכאון וייאוש, דווקא בהם מתרומם היהודי ואוזר כוח.
 
הוא אינו מפסיק את אבלו לגמרי. בית המקדש החרב עדיין בראש מעייניו. אולם הוא רואה כבר בעיני רוחו את התקומה האמתית של העם – את גאולת ישראל על ידי מלך המשיח – וזה נוסך בו תקווה וכוחות חדשים להתחזק בעבודתו את השם.
 
בשנה זו, יש להיותו של תשעה באב יום ההולדת של המשיח משמעות חזקה אף יותר מכל שנה. בשנה זו אין אנו צמים כלל בתשעה באב, שכן הוא חל בשבת. הצום נדחה למחרת, ובכך מתאחרים דיני האבלות. אך הממד החיובי של היום, כְּיום לידת המשיח, לא נדחה. לידת המשיח היא יצירת הכלי לגאולת ישראל, ומציאות זו לא נדחית לעולם.
 
לכן, מדגיש הרבי מליובאוויטש מלך המשיח, יום תשעה באב שחל בשבת הוא זמן סגולה מיוחד לתפילות כל עם ישראל על הגאולה האמתית והשלימה. תפילות ותחינות מתוך שמחה, שהרי מצווה לשמוח בשבת. וכך אכן תבוא הגאולה תכף ומיד ממש.שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter