טו תשרי התשפ"ב (21.09.2021)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
ימי סגולה
שבועות אלה, בהם קוראים בתורה על בניית המשכן, הם ימי סגולה לביאת הגאולה ובניין בית-המקדש השלישי. לפיכך ראוי שבהם יתעורר כל יהודי ביתר געגועים והשתוקקות לחזות בעבודת הכוהנים בבית-המקדש השלישי, בגאולה השלמה.|
שתפו:  
חבד » חגי ומועדי ישראל » תשעה באב


תשעה באב בגאולה השלמה
מדברי הרבי משמע כי נחגוג בתשעה באב גם כשזה יחול בשבת: "כאשר התענית חל להיות ביום השבת... אזי התענית היא כ'יום טוב ויום ששון ושמחה', מעין ובדוגמת כפי שיהיה בימות המשיח"

ח אב התשע"ב (27.07.2012)

חב"ד
בגאולה השלמה ייהפכו כל צומות החורבן לימי חג. כפי שנאמר בספר זכריה (ח, יט): "כה אמר השם צבאות, צום הרביעי וצום החמישי וצום השביעי וצום העשירי יהיה לבית יהודה לששון ולשמחה ולמועדים טובים" (על פי התורה, מתחיל מניין החודשים מניסן. השם 'צום הרביעי' מתייחס לצום החל בחודש הרביעי מניסן – שבעה-עשר בתמוז, 'צום החמישי' הוא תשעה באב, 'צום השביעי' הוא צום גדליה (ג' בתשרי) ו'צום העשירי' הוא עשרה בטבת).
 
הרבי מליובאוויטש מלך המשיח כותב, כי לא רק שימי הצומות עצמם ייהפכו לחגים, אלא גם שלושת השבועות שבין י"ז תמוז לתשעה באב (המכונים 'בין המצרים') ייהפכו לימי שמחה. ובלשונו של הרבי: "ידוע גודל השמחה שתהיה לעתיד לבוא בזמן של שלושת השבועות, ובפרט בתשעת הימים [החל מראש-חודש אב), ובפרט בימי שבעה-עשר בתמוז ותשעה באב. והשמחה שבמועדים אלו (מה שימים אלו יהפכו לששון ולשמחה ולמועדים טובים), תהיה שמחה גדולה ביתר שאת וביתר עוז מהשמחה שבמועדים על דרך הרגיל".
 
השאלה היא, כאשר תשעה באב חל בשבת והצום נדחה ליום ראשון (כמו השנה) – מה יהיה בגאולה השלמה: האם יחגגו בשבת או ביום ראשון? לדעת ה'חתם סופר' נראה שיחגגו את היום הזה ביום ראשון: "לכאורה קשה מדוע נאמר בפסוק 'צום הרביעי וצום החמישי', ולא אמר בפשטות 'י"ז בתמוז ותשעה באב יהיו לששון ולשמחה'? אלא על כרחך שלא היום גורם את המועד לעתיד לבוא, אלא הצום גורם, ולכן כשיבנה בית המקדש ויחול יום התענית בשבת, יהיה יום הששון והמועד גם כן ביום ראשון שלמחרת, דהיינו ביום שהיו צמים בזמן הגלות".   
 
אך מדברי הרבי משמע כי נחגוג בתשעה באב גם כשזה יחול בשבת: "כאשר התענית חל להיות ביום השבת – נדחה רק עניין הצום, אך לא עניינו הטוב, ואדרבה: היות שכל שבת הוא יום רצון, 'חמדת ימים אותו קראת', ומצוה לענגו... וזהו יום הקשור עם הגאולה – הרי אז ה'עת רצון' שבתענית היא ביתר שאת וביתר עוז, ואזי התענית היא כ'יום טוב ויום ששון ושמחה', מעין ובדוגמת כפי שיהיה בימות המשיח".
 
מקורות: תלמוד בבלי מגילה ה, ב. פסיקתא רבתי פיסקה על נהרות בבל. משנה תורה לרמב"ם הלכות תעניות פרק ה הלכה יט. 'תורת משה' לחתם סופר סוף פרשת דברים דרוש לז' אב. ספר השיחות ת"ש עמוד 157. ספר המאמרים מלוקט חלק א עמוד קנד. שיחת שבת פרשת דברים תנש"א סעיף ב ואילך ושיחות ט' באב נדחה תשמ"ח ותשנ"א.שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter