טו תשרי התשפ"ב (21.09.2021)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
ימי סגולה
שבועות אלה, בהם קוראים בתורה על בניית המשכן, הם ימי סגולה לביאת הגאולה ובניין בית-המקדש השלישי. לפיכך ראוי שבהם יתעורר כל יהודי ביתר געגועים והשתוקקות לחזות בעבודת הכוהנים בבית-המקדש השלישי, בגאולה השלמה.|
שתפו:  
חבד » חגי ומועדי ישראל » תשעה באב


הרס שמטרתו בנייה
הריסתו של בית-המקדש נועדה אך ורק לשם בנייתו מחדש בצורה משופרת. בתי המקדש שחרבו היו מעשי ידי אדם ואילו בית-המקדש השלישי הוא מעשה ידיו  של הקדוש-ברוך-הוא. לכן הוא יעמוד לנצח ומאומה לא יוכל לו

כט תמוז התשע"ב (19.07.2012)

חב"ד
ישנו איסור חמור להשחית אפילו חלק מבית-המקדש. בנוסף לאיסור "בל תשחית" ששייך בכל השחתה שהיא, יש איסור מיוחד להרוס מבנה של קדושה. כמו שנאמר: "תתוצו... – לא תעשון כן להשם אלוקיכם" (ראה יב, ג-ד).
 
כל ציווי שנאמר לנו בתורה מקוים גם על-ידי הקדוש-ברוך-הוא. כלל זה למדו חז"ל מהפסוקים "מגיד דבריו ליעקב, חוקיו ומשפטיו לישראל" (תהלים קמז, יט), "ושמרו את משמרתי" (ויקרא כב, ט). מכך שנאמר דבריו, חוקיו, משפטיו, משמרתי – ולא דברים, חוקים, משפטים, המשמרת – משמע שגם הוא בעצמו מקיים הכול.
 
נשאלת אפוא השאלה, כיצד הרס הקדוש-ברוך-הוא בעצמו את בית-המקדש? שאלה שמתחדדת לאור העובדה, שלא רק שהקדוש-ברוך-הוא לא מנע את החורבן, אלא ממש יזם אותו! וכמו שנאמר (ירמיה כה, ט ואילך): "הנני שולח... ואל נבוכדרצאר מלך בבל עבדי"?
 
ישנו ניסיון לתרץ זאת בכך שחורבן העצים והאבנים חסך חורבן גדול שהיה אמור להיות בעם ישראל, כך שזו לא הייתה השחתה גרידא, אלא למטרה חיובית. אולם מבחינה הלכתית, ההסבר לא מתקבל, משום שההיתר היחיד להרוס מבנה של קדושה הוא רק למטרת בנייה משופרת יותר שלו עצמו ולא של דברים אחרים תמורתו!
 
אלא ההסבר הוא, שהריסתו של בית-המקדש אכן נועדה אך ורק לשם בנייתו מחדש בצורה משופרת. בתי המקדש שחרבו היו מעשי ידי אדם, ואילו בית-המקדש השלישי הוא מעשה ידיו  של הקדוש-ברוך-הוא בכבודו ובעצמו ולכן הוא יעמוד לנצח ומאומה לא יוכל לו! לצערנו, הבנייה החדשה עדיין נמשכת – קרוב לאלפיים שנה. אולם מלכתחילה, הבנייה המשופרת הייתה כל מטרת החורבן, כך שהחורבן עצמו אינו אלא חלק מתהליך הבנייה החדשה ולכן זה מותר.
 
וכך אומרים חז"ל: "עלה אריה, במזל אריה, והחריב את אריאל ('אריה' זה נבוכדנצר מלך בבל, עליו כתוב "עלה אריה מסבכו", 'מזל אריה' הוא בחודש אב, שבתשעה בו חרב בית-המקדש המכונה אריאל, כמו שכתוב "הוי אריאל אריאל") – על מנת (במטרה!) שיבוא אריה במזל אריה ויבנה אריאל (כאן 'אריה' זה כינוי לקדוש-ברוך-הוא, עליו כתוב "אריה שאג מי לא יירא", שיבנה את בית-המקדש השלישי בחודש אב).
 
מקורות: ילקוט שמעוני, ירמיה בתחילתו. תלמוד ירושלמי ראש השנה פרק א הלכה ג. משנה תורה לרמב"ם הלכות בית הבחירה פרק א הלכה יז. ספר המצוות לרמב"ם מצוות לא תעשה סה. שולחן ערוך אורח חיים סימן קנב בסופו. ליקוטי שיחות חלק כט דברים.שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter