טו 'אדר ב התשע"ט (22.03.2019)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
תענית אסתר לעתיד לבוא
לעתיד לבוא יתהפכו כל הצומות שתקנו הנביאים, לימי חגים. אולם יוצאת דופן תענית אסתר, אותה נמשיך לצום גם בגאולה.|
שתפו:  
חבד » מגזין


ללמוד, ללמוד ולהמשיך ללמוד
כמה מטרות ללימוד התורה. העילאית שבהן היא, להגשים עוד ועוד את התופעה המופלאה של חיבור הגשם והרוח, כהכשרה לקראת המיזוג המושלם שישרור ביניהם בגאולה האמתית והשלמה

כו תמוז התשע"ח (09.07.2018)

בשבוע הקרוב מסתיימת שנת הלימודים ברוב הישיבות בארץ-ישראל. תלמידי הישיבות יוצאים ל"בין הזמנים" – כפי שמכונה החופשה בניב היהודי העתיק. תקופת התרעננות קצרה בין זמני הלימוד.
 
לעומת בני-נוער אחרים, המבלים את זמנם בחופש בן עשרה שבועות – מסתפקים בחורי הישיבות בהתרעננות בת כשלושה שבועות (וגם אותה מנצלים תלמידי ישיבות חב"ד לפעילות עם ילדים ובני נוער). ואם תשאלו לדעתו של הרבי מליובאוויטש – גם על זה אפשר לוותר.
 
למה? הרבה סיבות טובות לכך. די בכך ששומעים את מספרם של מקרי הפשע בהם מעורבים בני-נוער, שעולה במיוחד בתקופת החופש – כדי להבין שגם לאלה שלא שייכים לפשיעה של ממש לא מועילה חופשה ארוכה מדיי.
 
אולם הסיבה העיקרית היא, החינוך לערכו הרב של לימוד התורה. בסולם הערכים היהודי נמצא לימוד התורה גבוה מאוד, ולכן למרות שגם בחופשה ניתן ללמוד – וכך אכן נדרש מהתלמידים, כמו שתמיד נדרש מכל יהודי – הרי שאין להשוות את איכות הלימוד שבחופשה לזו שבמסגרת. משום כך מאריכים את שנת הלימודים וכמעט שלא חופשים.
 
***
 
מה באמת פשר הערך הכל כך מקודש שמעניקים ללימוד התורה? מגיל רך מחנך אורח-החיים היהודי ללימוד מתמיד של פרשיות וסוגיות, שלא כל כך מוצאים בהן משמעות מעשית היום, אלפי שנים לאחר שנכתבו. אנשים מוגיעים את מוחותיהם כדי לפענח שורה בתלמוד או בספר קדום אחר, למרות שלכאורה לא יצמיחו ממנה שום תועלת כלכלית או כל תרומה אחרת לחברה האנושית. למה?
 
התשובה על כך נעוצה בהבנה מהותית של כל סיבת הקיום שלנו. חז"ל מלמדים, כי הקדוש-ברוך-הוא הביא אותנו לעולם, כדי שניצור בו הרמוניה מושלמת בין גשמיות לרוחניות. שנעביר את הסביבה החומרית שבה אנו חיים תהליך עידון, שבסופו נוכל לזהות בברור את הנוכחות האלוקית המוחלטת שחובקת את היקום.
 
תהליך זה מתבצע באמצעות התורה והמצוות. לימוד החכמה האלוקית שבתורה וקיום הרצון האלוקי שבמצוות, כאן בעולם הגשמי, מקרב בין החומר לרוח ומביא להתמזגות ביניהם. במיוחד כאשר שקוע מוח גשמי של יהודי בלימוד התורה – חובקת אותו רוחניות אלוקית עוד יותר מאשר בקיום מצווה, ונוצרת בינו לבין הרוחניות התמזגות ייחודית מופלאה. נכון להיום איננו מזהים זאת, אך בבוא הגאולה נכיר בכך.
 
וזו בעצם המטרה העילאית שבלימוד: להגשים עוד ועוד את התופעה המופלאה של חיבור הגשם והרוח, כהכשרה לקראת המיזוג המושלם שישרור ביניהם בגאולה.
 
החכמה האלוקית המדהימה שנמצאת בתורה גם מועילה לכל תחומי החיים, ואכן יש מי שמשכילים לזהות זאת – אולם לא זאת המטרה העיקרית שבלימודה. המטרה העיקרית היא כאמור בעצם הלימוד, ולכן הוא כל כך מקודש.
 
***
 
חשוב גם לדעת, כי ההשפעה מרחיקת הלכת שיש ללימוד התורה על מצבו הרוחני של העולם, משתנה גם בהתאם לתכני הלימוד.
 
למשל: בתקופה זו שבין שבעה-עשר בתמוז לתשעה באב, אנו אבלים על חורבן בית-המקדש. חז"ל הבטיחו שבכך שנזכור כראוי את העבר – נזכה מהר יותר לחבור אל העתיד ולהיות בבית-המקדש השלישי, הנכסף. הרבי מליובאוויטש מלך המשיח ממליץ במיוחד בימים אלה ללמוד דווקא על מבנה בית-המקדש, משום שבכך אנו מאיצים עוד יותר את התהליך הרוחני שמוביל אותנו אל ימי הבית השלישי.
 
כך הבטיח הקדוש-ברוך-הוא ליחזקאל הנביא: "ובשכר... שיתעסקו לקרות בה – מעלה אני עליהם כאילו הם עוסקין בבניין הבית". אני אעלה ואביא את בני-ישראל אל שלב העיסוק בבניית בית-המקדש בפועל, תכף ומיד ממש.


שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter