כא אב התש"פ (11.08.2020)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
הפלא יתגלה
אות אחת בלבד מבדילה בין "גולה" ו"גאולה" – 'א'. שם האות 'א' הוא – 'אלף', וכאשר הופכים את סדר האותיות של 'אלף' מקבלים 'פלא'. זהו אכן אחד החידושים המהותיים של הגאולה על הגולה: בגאולה יתגלה הרובד המופלא ביותר בתורה ודרכו תיחשף מהותה ועצמותה של הנוכחות האלוקית בבריאה.|
שתפו:  
חבד » מגזין


"לא לסרטן"
הספר "לא לסרטן" מעורר מחשבה. מהו ה"דשן" המעודד את המחלה להתפתח? מה ניתן ללמוד מהטיפול הפיזי על הטיפול הנפשי? מדוע זו כבר מגפה וכיצד נלחמים כנגדה.

ד"ר יחיאל הררי
ד תמוז התשע"ה (21.06.2015)

חב"ד
אפשר כבר לומר שאנחנו ניצבים בפני מגפה. מחלת הסרטן היא גורם התמותה השני בחברה המערבית, אחרי מחלות כלי הדם והלב. הסטטיסטיקה מפחידה. לאחד משלושה יש סיכוי לחלות במחלה. בישראל מאובחנים מדי שנה עשרות אלפי חולים חדשים, ולפחות כ-10,000 אנשים נפטרים מהמחלה מידי שנה.

באחרונה סיימתי לקרוא את "לא לסרטן", ספרו רב המכר של ד"ר דויד סרוואן שרייבר. על-פי המחבר לכולנו יש פוטנציאל לסרטן, שנמצא במצב רדום בתוכנו. אולי תמיד היה. "משהו" במדינות המתועשות גורם לסרטן להתעורר באחוזים גדלים והולכים מאז מלחמת העולם השנייה.

בצרפת למשל עלה שיעור החולים במחלה ב-60% בעשרים השנים האחרונות. גם גיל החולים ירד פלאים.

עד לא מזמן שכיחות המחלה בארה"ב ובצפון אירופה הייתה גדולה פי תשעה משכיחותה בסין, בלאוס או בקוריאה, ופי ארבעה משכיחותה ביפן.[1] אולם בעשור האחרון אסיה המתועשת סוגרת את הפער בקצב מסחרר.

עשב שוטה

בספר "לא לסרטן" מצוטט דימוי מעניין המקביל את שלבי הגידול והתפשטות המחלה לאלה של צמיחת עשבים שוטים. בשלב הראשוני הזרע נקלט בקרקע. בשלב ההתקדמות הזרע נעשה לצמח. בשלב ההתפשטות הצמח נעשה לעשב שוטה, מתפתח ללא שליטה, פולש לערוגות, לשבילי הגינה.

ההתחלה – הנוכחות של זרע מסוכן פוטנציאלית – תלויה במידה רבה בגנים וברעלנים סביבתיים. הצמיחה של הזרע תלויה בתנאים החיוניים להישרדותו – קרקע מתאימה, מים ושמש. קחו מהעשב את התנאים הללו ואפשר יהיה לעצור או למנוע את התפשטות העשב השוטה.[2]

באותו אופן, כשמרחיקים מסביבתו של הגידול את הגורמים הדלקתיים הדרושים לצמיחתו, הוא אינו מצליח להתפשט. במקרים רבים, גם לאחר אבחון המחלה, ללא תנאי גידול מתאימים, המחלה לא תשרוד.

לכן הדרך להילחם במגפת הסרטן, בין אם היא קיימת באדם ובין אם היא עתידה להתפרץ, היא על ידי סילוק רעלנים תומכי דלקת מהסביבה שלנו. כשמרחיקים מסביבתו של הגידול את הגורמים הדלקתיים הדרושים לצמיחתו, הוא אינו יכול להתפשט, גם אם התא הסרטני מצוי כבר בגופנו.

מזון וסטרס

ישנן שתי סיבות עיקריות להתפשטות הסרטן, להן מקדיש ד"ר שרייבר את ספרו, שבהן יש לנו שליטה כמעט מלאה. במילים אחרות הגורמים הדלקתיים, הדשנים למחלה מגיעים משני מקורות:

א. הסיבה האחת היא תפריט המזון שלנו ואיכותו. בשישים השנים האחרונות נוספו כמויות עצומות של סוכר מזוקק לתזונה של האדם המערבי. נוסף על כך ישנה חשיפה גדולה למוצרים כימיים שלא היו קיימים בעבר. נוסף לשני אלה חלו שינויים בשיטות הגידול של צמחי מאכל ובעלי החיים למאכל, שפגמו באיכות המזון שלנו.[3]

עודף הסוכרים; הורמוני גדילה המצויים בבשר ובמוצרי חלב; העדר פירות וירקות נוגדי דלקות – ממריצים יצירת אינסולין ותומכי דלקות. בקיצור אפשר לומר שיש קשר ישיר בין צריכת בשר, פחמימות ריקות, ומוצרי חלב לבין הגידול בשיעורי הסרטן, ומנגד בין תפריט עשיר בירקות וקטניות לבין הפחתתו.

ב. הסיבה השנייה היא הסטרס או עקה. סטרס יוצר חומרים דלקתיים המשמשים דשן לגידולים סרטניים, רדומים או קיימים.
הסטרס גורם לשחרור הורמנים המפעילים את מערכות החירום של הגוף. כל התפרצות רגשית, בהלה או כעס ממריצים הפרשה של נוראדרנלין וקורטיזול. הורמונים אלה מכינים את הגוף לפציעה אפשרית, חלקית, על-ידי חיזוק של גורמי הדלקת הדרושים לריפוי הרקמות. בתוך כך אותם הורמונים מקלים על צמיחה והתפשטות של גידולים.[4]

כיצד מונעים את המחלה? 

המאבק בזיהום האוויר ובחשיפה המוגברת לחומרים כימיים הוא זירה שחשוב לקחת בה חלק, גם כיחידים המודעים לסביבה בה הם גרים. אולם אין בכך די. התנאים הסביבתיים הם קטליזטורים, מעוררי התפרצות, אבל הדשן הפנימי הוא התזונה שלנו והטיפול במתחים פנימיים.

שינוי תזונה דורש בעיקר מודעות. זה לא יקר ויכול להיות כיף גדול. הטכניקה, כפי שכתבתי כאן ובעוד מקומות, היא לא להשתמש בכוח הרצון כדי למנוע מאיתנו תזונה לא בריאה. אלא לשנות את הרצון.

דחיית הסטרס גם היא אפשרית ובהישג יד.

הרמב"ם כותב ש"יש לנפש בריאות וחולי כמו שיש לגוף בריאות וחולי".[5] כלומר אפשר ללמוד מרפואת הגוף על רפואת הנפש.[6]

על-פי הרבי מלובביץ', בדרך כלל משמעותה של מחלה היא שחלק מסוים של הגוף חסר או מתפקד שלא כראוי. מחלת הסרטן היא שונה. לא חסר בגוף כלום, אלא אדרבה, היא מוסיפה עליו את הגידול.

על-פי ההשוואה בין הגוף לנפש, הסטרס גם הוא דבר חיצוני ולא חיוני, שנכפה עלינו מבחוץ. כיצד אנו יכולים לדעת זאת? המבחן של דבר חיצוני לנפש הוא שאם תסירו אותו, הנפש לא תחסר דבר. אם איננו מבלבלים בין דריכות, אנרגתיות ודריכות לבין סטרס, אזי התנהלות נטולת סטרס תמיד תביא לתוצאות טובות יותר מאשר פעילות עם סטרס. כלומר חיים ללא סטרס הם לא חיים של שאנטי ונינוחות. ההפך הוא הנכון. אלה חיים מלאי אנרגיות, התלהבות ודריכות, רק בלי כיווץ של הנפש.

הקשר בין הסטרס למחלה הוא הגיוני. שניהם דברים חיצוניים ומיותרים, לגוף ולנפש. שניהם לא מועילים בדבר, ואת שניהם צריך להרחיק.

(באדיבות אתר התבוננות)


[1]  ד"ר דויד סרוואן-שרייבר, לא לסרטן, בתרגום נעמי כרמל, מודן, 2008, עמ' 71;

[2]  עמ' 118-119;

[3]  עמ' 73;

[4]  עמ' 54;

[5]  ראו הלכות דעות פרק ב, הלכה א;

[6]  על ההקבלה בין המחלה לבין הטיפול בשיטת החסידות ראו תורת מנחם ו, חלק שלישי, ה'תשי"ב, עמ' 72.שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter