טו 'אדר ב התשע"ט (22.03.2019)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
תענית אסתר לעתיד לבוא
לעתיד לבוא יתהפכו כל הצומות שתקנו הנביאים, לימי חגים. אולם יוצאת דופן תענית אסתר, אותה נמשיך לצום גם בגאולה.|
שתפו:  
חבד » מגזין


מה קרה בג' בתמוז?

ביום ג' בתמוז – היום בו הוכח כי כל מערכות הטבע נועדו להיטיב לעם ישראל והיום שנתפס לכתחילה בעיני החסידים כיום שחור ובדיעבד התברר כיום של הצלת חיים. דווקא ביום זה קרה מה שקרה – הלוא דבר הוא!


י סיון התש"ע (23.05.2010)

על דפי ההיסטוריה של עם ישראל חרותים ארועים ידועים רבים. ישנם ארועים שמציינים בקביעות – כמו יציאת מצרים, נס פך השמן שארע למכבים או חורבן בית-המקדש – אותם מכירים היטב וגם יודעים באיזה יום התרחשו (– באותו יום שמציינים אותם). אך ישנם ארועים שלא מונצחים בצורה מיוחדת – ומכל מקום מהווים נכסי צאן ברזל בדברי ימי ישראל. לדוגמה: עקידת יצחק, עצירת השמש בגבעון בעת המלחמה בכנענים, עריכת תרגום השבעים ועוד.
 
באלה האחרונים – מעטים, יחסית, היודעים את העיתוי המדויק שלהם. מי בדיוק יודע באיזה יום נעקד יצחק או מתי נערך תרגום השבעים?

מה שכן, אם תשאלו חסיד חב"ד לגבי הארוע 'שמש בגבעון דום' – הוא מיד ישלוף את התאריך המדויק: ג' בתמוז. דווקא הארוע הזה ודווקא חסיד חב"ד. מאורע זה חרות על לבם של חסידי חב"ד באופן מיוחד, הרבה יותר מאשר כל מאורע אחר בדברי ימי ישראל. ואמנם למה?
 
                                                        *
 
כדי להשיב על כך, עלינו לחזור יותר משמונים שנה לאחור, אל ראשית ימי המהפכה הקומוניסטית. כידוע, שמו להם הקומוניסטים למטרה להשכיח את תורת ישראל מעם ישראל. מי שעמד להם בדרכם היה איש אחד: כבוד קדושת רבי יוסף-יצחק, האדמו"ר הקודם מליובאוויטש, שניהל מחתרת מסועפת של מוסדות יהודיים ברחבי ברית-המועצות.
 
הדבר חרה מאוד לשלטונות ובשלב מסוים, נאסר רבי יוסף-יצחק בכלא הסובייטי וביום ג' בתמוז הוא נשלח לארץ גזרה. אותו יום נתפס בתודעת החסידים כיום מר ושחור – אך רק לזמן קצר. כעבור ימים ספורים שוחרר הרבי מהגלות, ובדיעבד התברר כי הכוונה המקורית של הארורים הייתה להמית את הרבי, כך שהמשלוח לגלות היווה אפוא מאורע חיובי – הצלה ממוות לחיים, בדרך לחרות המושלמת.
 
כעבור זמן, הסביר חתנו וממלא מקומו של רבי יוסף-יצחק – הרבי מליובאוויטש מלך המשיח – כי זו למעשה תמצית מהותו של יום ג' בתמוז: יהושע בן נון העמיד בו לפני אלפי שנים את השמש, לטובת עם ישראל, ובכך הראה כי כל מאורע או תופעה בטבע מיועדים לסייע לעם ישראל. לכן דווקא ביום זה הוכח, כי אפילו משלוח לגלות של הרבי – מקרה שעל פניו מצער מאוד – אינו אלא מקרה טוב בתכלית, ובלשונו של הרבי: "אתחלתא דגאולה" (התחלת הגאולה) של רבי יוסף-יצחק – ממצב של גזר דין מוות למצב של חרות מושלמת.
 
                                                        *
 
נקפו שנים רבות ואל מאורעות היום הצטרף מאורע נוסף, שחקק את התאריך הרבה יותר עמוק בתודעה של חסידי חב"ד: זה היה היום האחרון שראינו את הרבי.
 
אנו מתנסחים בלשון שנשמעת מעורפלת משהו ולא משתמשים בביטויים של הפך החיים – משום שהרבי בעצמו הגדיר בכמה הזדמנויות את חייו כרצף שמתחיל בגלות וממשיך אל תוך הגאולה. מבליטה זאת במיוחד גם  העובדה שמאורע זה ארע דווקא ביום ג' בתמוז – היום בו הוכח כי כל מערכות הטבע נועדו להיטיב לעם ישראל והיום שנתפס לכתחילה בעיני החסידים כיום שחור ובדיעבד התברר כיום של הצלת חיים. דווקא ביום זה קרה מה שקרה – הלוא דבר הוא!
 
דלות המילים מלתאר את הגעגועים העצומים שלנו, חסידי חב"ד, אל זיו פניו של הרבי ואל צלילי קולו הנאצלים. אולם למרות הכול, מאמינים אנו בוודאות כי לא נקלענו חלילה למצב של נתק – אלא, כדברי הרבי, אנו נתונים באותו רצף של תהליך-חיים המוביל אל הגאולה השלמה. אנו מחכים בכיליון-עיניים לרגע ההתגלות הגדול, בו יוסר הלוט ותיחשף האמת האלוקית הזו לעין-כול, תכף ומיד.     


שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:
1
קורא
| 2012-06-06 16:38:52
מרגש!אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter