ג טבת התשע"ט (11.12.2018)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
נמצאים בימות המשיח
"... בימינו אלה – ימות המשיח – שבהם נמצאים עכשיו... צריכים רק 'לפתוח את העיניים' ואז רואים שנמצאת כבר הגאולה האמיתית והשלימה בפשטות, וכל בני ישראל... מוכנים... לגשת ולהסב אל השולחן (של סעודת הגאולה)".|
שתפו:  
חבד » פרשת השבוע


הכל הולך - בשביל ישראל...
חז"ל אומרים, שכל הבריאה נבראה "בשביל ישראל ובשביל התורה". לכן גם פרטי הבריאה והאירועים השונים, קשורים ישירות לעם-ישראל ולתורה - להביא להם תועלת.

מעובד על פי שיחות הרבי מליובאוויטש מלך המשיח
יט שבט התשע"ב (12.02.2012)

חב"ד
וידעו מצרים כי אני ה' (שמות ז,ה)

פרשתנו 'וארא", מספרת על המכות שהביא הקב"ה על מצרים. בפשטות, המכות ניתנו כעונש למצרים על שהעבידו את בני-ישראל ולא הסכימו לשלחם. אך נוסף על כך מציינת התורה מטרה עמוקה יותר: "וידעו מצרים כי אני ה', בנטותי את ידי על מצרים".

המצרים, ופרעה בראשם, לא האמינו בה', והמכות נועדו ליידע אותם על מציאות הבורא ועל כוחו הגדול. רבי יצחק אברבנאל מסביר, שפרעה כפר במציאות ה', בהשגחתו הפרטית וביכולתו לחולל ניסים שלמעלה מדרך הטבע. המכות שברו את כפירתו בכל שלושת היבטיה: שלוש המכות הראשונות הוכיחו לו את קיום הבורא; שלוש הבאות לימדוהו על השגחתו הפרטית על כל נברא ונברא; ושלוש האחרונות המחישו לו את ניסי ה' העל-טבעיים.

"כדי שישמעו ישראל"

אולם כשמתבוננים בנימוקים שמביאה התורה למכות מצרים, מגלים סיבה נוספת - להודיע לעם-ישראל את גדולת ה': "למען תספר באזני בנך ובן-בנך את אשר התעללתי במצרים... וידעתם כי אני ה'". מכאן אנו למדים, כי המכות נועדו גם בשביל ישראל - כדי שהם יידעו את ה'. וכדברי רש"י: "הקב"ה מביא פורעניות על האומות... כדי שישמעו ישראל וייראו".

היבט זה דורש ביאור. וכי לא די במטרות הקודמות - להעניש את המצרים ולשבור את כפירתם - עד שצריך למצוא סיבה הקשורה דווקא בהכרה בגדולת הבורא שהביאו המכות לעם-ישראל?!

מטרת הבריאה

הסבר הדבר קשור במטרת הבריאה כולה. חז"ל אומרים, שהבריאה כולה נבראה "בשביל ישראל ובשביל התורה". לכן גם פרטי הבריאה והאירועים השונים המתחוללים בה חייבים להיות קשורים ישירות לעם-ישראל ולתורה ולהביא להם תועלת.

משום כך לא די בהענשת המצרים ובשבירת כפירתם, אלא חייבת להיות למכות מצרים גם תועלת ישירה בגילוי כבוד ה' לעם-ישראל. רק כאשר פעולת המכות הגיעה גם לעם-ישראל, והן הגבירו בקרב בני-ישראל את ההכרה בגדולת ה' - או-אז הגיעה מטרת המכות לשלמותה.

לא לפקפק בנביא

דבר דומה אנחנו מוצאים גם בהפטרת השבוע. שם מסופר על נבואת יחזקאל בדבר החורבן שיביא הקב"ה על מצרים. גם שם מופיע המוטיב של "וידעו כל יושבי מצרים כי אני ה'", ועם זאת אין הקב"ה מסתפק בכך, אלא מוסיף: "ביום ההוא אצמיח קרן לבית-ישראל ולך אתן פתחון-פה בתוכם, וידעו כי אני ה'".

גם כאן אנחנו נוכחים, שהשלמות של העונש למצרים היא דווקא כאשר הדבר מביא תועלת לעם-ישראל. ויתרה מזו: בימים ההם האמינו רוב בני-ישראל בנביא יחזקאל, ואף-על-פי-כן מחולל הקב"ה מלחמה בין שתי ממלכות אדירות, כדי שגם המעטים שפקפקו בנבואת יחזקאל יאמינו בנבואתו "וידעו כי אני ה'".שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter