יח 'אדר ב התשע"ט (25.03.2019)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
תענית אסתר לעתיד לבוא
לעתיד לבוא יתהפכו כל הצומות שתקנו הנביאים, לימי חגים. אולם יוצאת דופן תענית אסתר, אותה נמשיך לצום גם בגאולה.|
שתפו:  
חבד » חגי ומועדי ישראל » ל"ג בעומר


לגלות אמון בזולת וגם בעצמנו
לעולם אין לומר – זה, אין לו סיכוי. אסור להדביק תוויות שליליות, כי אין לנו מושג מהו הפוטנציאל האמיתי של כל אחד. כל אחד, ילד כמבוגר, יכול להפתיע בשלב מסוים ולגלות יכולות מרקיעות שחקים.

א אייר התשע"א (05.05.2011)

חב"ד

הדמות המזוהה ביותר עם ל"ג בעומר היא כמובן רבי שמעון בר-יוחאי. התנא האלוקי שגילה סודות-תורה נשגבים וביום זה נסתלקה נשמתו למרומים. אולם יש דמות נוספת שקשורה גם היא בל"ג בעומר במידה מובהקת: רבי עקיבא. רבי עקיבא היה רבם של עשרים וארבעה אלף התלמידים שנקטלו במגיפה על שלא נהגו כבוד זה בזה, מגיפה שפרצה בימי ספירת העומר ונעצרה בל"ג בעומר. רבי עקיבא הוא גם מורו ורבו של רבי שמעון בר-יוחאי, שהיה בין התלמידים הבודדים ששרדו מהמגיפה.

העובדה שאדם זכה לרבבות תלמידים, ביניהם ענקים כרבי שמעון בר-יוחאי, מחייבת כי היה בעל שיעור-קומה עצום. ואמנם, משתמשים לגביו חז"ל בביטוי נדיר: "משמת רבי עקיבא – ...נסתתמו מעיינות החכמה!". שבעתיים מתעצמת גדלותו – לנוכח הרקע ממנו צמחה והתפתחה אישיותו.
 
אביו של רבי עקיבא היה גר-צדק, מצאצאיו של סיסרא, שר צבא כנען. רבי עקיבא עצמו היה רועה-צאן פשוט ועד גיל ארבעים לא ידע צורת אות. רק אז, כאשר נשא לאישה את רחל בת כלבא-שבוע והתחייב לה כי ילך ללמוד תורה – יצא לעשרים וארבע שנים רצופות של למידה שקדנית ומאומצת, ובסופן חזר לביתו מלווה בעשרים וארבעה אלף תלמידים.
 
                                               *
 
המסר הברור מסיפור חיים מופלא זה הוא כפול: ראשית, אף פעם לא מאוחר להתחיל ללמוד. אם בגיל ארבעים אפשר להתחיל ללמוד אלף-בית ולהגיע לאן שהגיע רבי עקיבא – סימן שבכל שלב של החיים אפשר להגיע להצלחות נאות. אמנם, ככל כנראה, לא כמו של רבי עקיבא – אבל הישגים ראויים ודאי שיהיו.
 
המסר השני פונה אל החברה שלצדו של החלש והלא מוצלח לכאורה. לעולם אין לומר – זה, אין לו סיכוי. אסור להדביק תוויות שליליות, כי אין לנו מושג מהו הפוטנציאל האמיתי של כל אחד. כל אחד, ילד כמבוגר, יכול להפתיע בשלב מסוים ולגלות יכולות מרקיעות שחקים.
 
וזה הרבה מאוד תלוי בנו. בין אם אנו הורים, מורים או אפילו חברים – לפעמים די במעט גילוי אמון ועידוד מצדנו כלפי האישיות שנראית לעינינו חלשה, כדי לפתוח בה חלונות למרחבים האמיתיים אליהם היא מסוגלת להגיע.
 
כמו רחל שגילתה אמון בבעלה העם-הארץ ובכך הפכה אותו לרבי עקיבא – כפי שבעצמו העיד לתלמידיו: "[התורה] שלי ושלכם שלה הוא" – כך גם עלינו לגלות אמון בכל אחד, יהיה מי שיהיה. זהו כלל פסיכולוגי פשוט, שתמיד מוכיח את עצמו ברמה כזו או אחרת. מחקרים מראים שאפילו צמחים מגיבים בהתאם למילים שנאמרות בסביבתם, קל וחומר כאשר מדובר בבני-אדם.
 
                                               *
 
גם הקדוש-ברוך-הוא מגלה אמון ביהודים החלשים ביותר מבחינת רמתם הרוחנית. אפילו בכאלו שאשמים בחולשתם זו. אלה דברים שמביא רבי שמעון בר-יוחאי בספר הזוהר הקדוש, לפיהם גם יהודים שמעמדם הרוחני נחות ביותר ובהתאם להתנהגותם אינם זכאים לקום בתחיית-המתים – בכל זאת יחיה אותם הקדוש-ברוך-הוא בבוא העת עם כל המתים ויעניק להם הזדמנות נוספת לשוב ולתקן את מעשיהם.
 
דברים דומים כותב כבוד קדושת רבי יוסף-יצחק, האדמו"ר הקודם מליובאוויטש, שכאשר יבוא המשיח וישפוט כל יהודי, הוא יוכיח כי אף אחד בעומק נפשו לא רצה לחטוא, אלא רק נפל ברשתו של היצר-הרע. וכך הוא יעורר רחמים על כולם, שיזכו ליהנות מכל הגילויים המופלאים של ימות המשיח.
 
הבה נלך לאורם של רבי עקיבא ואשתו רחל ונגלה אמון בעצמנו ובסביבתנו. כך בוודאי נקרב במהרה את התגלותו של הרבי מליובאוויטש מלך המשיח – ושל האמון שיגלה הוא אז בכולנו.
שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter