כח ניסן התשפ"א (10.04.2021)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
ימי סגולה
שבועות אלה, בהם קוראים בתורה על בניית המשכן, הם ימי סגולה לביאת הגאולה ובניין בית-המקדש השלישי. לפיכך ראוי שבהם יתעורר כל יהודי ביתר געגועים והשתוקקות לחזות בעבודת הכוהנים בבית-המקדש השלישי, בגאולה השלמה.|
שתפו:  
חבד » חגי ומועדי ישראל » חודש ניסן


שורשה של זהותנו הלאומית
את החירות המוחלטת והזהות העבירו לנו אבותינו בירושה ועלינו לתת לה ביטוי בחיי היום-יום שלנו. להפסיק להיות כנועים לתכתיבים חיצוניים, אלא לחיות עם סולם ערכים וסדר עדיפויות יהודיים

כז 'אדר ב התשע"ו (06.04.2016)

חב"ד
תהליך הגאולה של בני-ישראל ממצרים החל לקרום עור וגידים של ממש בראש-חודש ניסן. ביום זה התבשרו כי בעוד שבועיים – בט"ו בניסן – תיוולד הלאומיות הישראלית, כאשר יצאו ממצרים עצמאיים ובני-חורין.
 
את העצמאות והחירות הזו המשיל יחזקאל הנביא ללידת ילד: כשהעובר בבטן האם הוא אינו חלק אינטגרלי מגופה. הוא מציאות כשלעצמה, עם מוח משלו ומערכת מלאה של איברים וגידים – אבל 'בלוע' בקרב אמו ותלותי לחלוטין בה. הוא מתקיים על-ידה, מקבל חמצן דרכה, נסחב עמה להיכן שהולכת, ואינו מסוגל לקבוע או לעשות לעצמו מאומה.
 
רק בעת הלידה מתהווה ראשית העצמאות שלו: הוא מתחיל לנשום בכוחות עצמו, לאכול לבד, להתנועע בנפרד, ובכלל להיות ניכר כישות בפני עצמה.
 
כך גם לבני-ישראל במצרים הייתה הגדרה של עם נבדל שאינו חלק טבעי מתושבי הממלכה. הם היו שונים בבגדים שלבשו, בשפה שדיברו, היה להם תחום מגורים מוגדר (ארץ גושן) – אבל הם היו רחוקים מרחק רב מלהיות עַם עמצאי במלוא מובן המילה. הם היו כפופים ומשועבדים לשלטון מצרים, שכפתה עליהם את מרותה, שללה מהם זכויות וגרמה להם להישאר נטולי עצמאות ובלועים בקרבה.
 
רק בעת יציאתם ממצרים הם קיבלו זהות עצמאית חפה מכניעה לתכתיבים של עם אחר. זהות עם סדר חיים וסולם עדיפויות משלהם. החירות היא זו שהפכה אותם בגלוי לעם של ממש – עם שזכה להיות העם הנבחר, שהשם כינה "ממלכת כוהנים וגוי קדוש".
 
*
 
את החירות המוחלטת והזהות העבירו לנו אבותינו בירושה ועלינו לתת לה ביטוי בחיי היום-יום שלנו. להפסיק להיות כנועים לתכתיבים חיצוניים, אלא לחיות עם סולם ערכים וסדר עדיפויות יהודיים, כראוי ל"ממלכת כוהנים וגוי קדוש".
 
הן במישור האישי – לחדול מההשתעבדות העצמית לחומרנות ולהנאות הרגע, שהסביבה הזרה לנשמתנו מפתה אותנו להתמכר להן. לתת חירות אמתית לזיק היהודי שבלבנו הרוצה לחיות את חייו שלו – חיי תורה ומצוות. חירות שתתבטא גם בנשיאה גאה של היהדות, מבלי להתבייש בה.
 
והן במישור הלאומי – להפסיק להתחשב כל הזמן בדעותיהם של עמים אחרים ובמה שמרצה אותם, אלא לפעול בהתאם לאינטרסים שלנו ורק בהתאם להם. לא להצטנף בגלותיות לפני כל צעד שאנו חושבים לנקוט, ולחשוש עשר פעמים מה תאמר ארצות-הברית, כיצד תגיב הליגה הערבית ומה תהיה דעתו של האיחוד האירופאי – אלא לממש את החירות הטבועה בעורקינו מאז יציאת מצרים. לעשות או להימנע מלעשות רק לפי מה שטוב וחשוב לנו. לזכור כי אנו העם הנבחר של השם, ובו – ורק בו – נשים מבטחנו.
 
השירוש והעקירה של הגלותיות מתוכנו תקדם ותחיש את הוצאתנו אנו מתוך הגלות. וכמו שכתב מיכה הנביא, "כימי צאתך מארץ מצרים אראנו נפלאות": ההפנמה של יציאת-מצרים ושל החירות ועצמאות-האמת שזכינו בה אז – לתמיד – תביא אותנו לראות במהרה את נפלאות הגאולה האמתית והשלמה, עם התגלותו של הרבי מליובאוויטש מלך המשיח.שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter