כח ניסן התשפ"א (10.04.2021)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
ימי סגולה
שבועות אלה, בהם קוראים בתורה על בניית המשכן, הם ימי סגולה לביאת הגאולה ובניין בית-המקדש השלישי. לפיכך ראוי שבהם יתעורר כל יהודי ביתר געגועים והשתוקקות לחזות בעבודת הכוהנים בבית-המקדש השלישי, בגאולה השלמה.|
שתפו:  
חבד » חגי ומועדי ישראל » חג פורים » מבט לעומק


חג שכולו תחפושת
כל הצביון של הפורים הוא מין תחפושת אחת גדולה. על פניו, זהו יום משעשע שמצווה לשמוח בו ולאכול ולשתות כדת אין אונס. אולם בעצם מדובר ביום שמהותו רצינית מאוד.

ז אדר התשע"ב (01.03.2012)

חב"ד
הסממן הפופולארי ביותר של חג הפורים הן התחפושות. כבר חודשיים מראש הן מפגינות נוכחות בחנויות הצעצועים בשלל מגוון ומרשים ומבשרות לעיניהם הלוטשות של הילדים על החג הנחשק שבשער.  

מהיכן בכלל נולד מנהג ההתחפשות בפורים? – הטעות הרווחת היא כי זה סתם עניין של שעשוע ביום השמח והמבדח. אולם זה לגמרי לא סתם. זו דרך ייחודית לסמל את עצמת הנס הגדול של החג – נס 'ונהפוך הוא'.   כפי שידוע לכולם, המן ואחשוורוש רקחו על עם ישראל גזרת כליה, לפיה בתאריך י"ג באדר יהיה דמם הפקר ויורשה לאויביהם לעשות בהם כרצונם. לאחר שרשרת אירועים מדהימה התהפכו היוצרות, והוצאה גזרה חדשה לפיה מותר ליהודים להתגונן ואף יותר דמם של אויבי היהודים ויורשה ליהודים לעשות באויביהם כרצונם.
 
את המהפך הגדול והמשמח מסמלות התחפושות. המתחפש מתהדר בדמות שונה וכביכול אומר – התהפכתי. אינני עם המראה המוכר של כל השנה, אלא מישהו חדש. 
 
                                                            *
 
בעין בוחנת יותר במקורות, מתוודעים לכך שכל הצביון של הפורים הוא מין תחפושת אחת גדולה. על פניו, זהו יום משעשע שמצווה לשמוח בו ולאכול ולשתות כדת אין אונס. אולם בעצם מדובר ביום שמהותו רצינית מאוד. עד כדי כך רצינית – עוד יותר מיום הכיפורים! יום הכיפורים הוא רק דומה בחשיבותו לפורים, הוא רק כ-פורים. פורים נחשב עוד יותר ממנו!
 
מה כל כך רציני ביום הפורים? – כדי להבין זאת עלינו להיחשף לעומקן של ההתרחשויות שהובילו לנס הגדול. גזרת הכליה הנוראה של אותם ימים איימה רק על מי שענה לתואר יהודי. תואר זה, שהיום הפך לתווית הזיהוי המובהקת ביותר של כל בן לאברהם, יצחק ויעקב, נולד רק אז, בתקופה בה ארע נס פורים. עד אז נקראנו רק בשם עם ישראל. התואר יהודי – מלשון הודאה – הוצמד באותם ימים למי שמודה באמונת ישראל.
 
וזו בעצם התופעה המופלאה ביותר שהוכיחו אז אבותינו. כולם, ללא יוצא מן הכלל, קיבלו בזכות את התואר יהודי. כל עם ישראל, עד האחרון שבהם, נותרו מודים ומאמינים באלוקי ישראל – למרות שידעו כי אם יוותרו על התואר, על האמונה – יינצלו חייהם. כולם נכונו למסירות-נפש, ובדעתו של אף אחד לא עלתה מחשבה להינתק מאמונת האבות.
 
מכוחה של מסירות הנפש ההרואית הזו חולל הקדוש-ברוך-הוא את הנס הגדול ומכוחה הוא גם העניק לחג הפורים מעמד רוחני מרומם יותר מכל יום אחר, יותר אפילו מיום הכיפורים. כך שבעצם מאחורי התחפושת השמחה והעליזה של היום מסתתרת מדרגה רוחנית נאצלת ורצינית מאין כמוה.
 
                                                            *
 
מהיכן באמת שאבו אבותינו את תעצומות הנפש להישאר נאמנים לדת ישראל גם במחיר חייהם? – ממרדכי היהודי. בספר הזוהר מוסבר כי בכל דור עומד לעם ישראל מנהיג וצדיק מופלא שממלא את תפקידו של משה רבינו ומחזק את האמונה הטבעית שזורמת בעורקים של כל בן ישראל. באותו דור היה זה מרדכי הצדיק. מרדכי היהודי. ממנו, מאישיותו הכבירה ומנשמתו הגבוהה הושפע כל עם ישראל וזכה בתואר העם היהודי. העם שכל בניו מודים ומאמינים בקדוש-ברוך-הוא.
 
מרדכי כזה עומד לעם ישראל בכל דור. בדורנו זהו הרבי מליובאוויטש מלך המשיח. הרבי הוא מי שמגלם בדורנו את תפקידם של משה רבינו ומרדכי היהודי ודואג להפיח חום ואור בזיק האמונה המתנוצץ בלב כל מי שנמנה על העם היהודי. האמונה המתעוררת הזו היא שתוביל אותנו ל'ונהפוך הוא' הגדול מכולם – המהפך מהגלות לגאולה האמיתית והשלמה – במהרה בימינו, תכף ומיד ממש.שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter