כ תמוז התש"פ (12.07.2020)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
הפלא יתגלה
אות אחת בלבד מבדילה בין "גולה" ו"גאולה" – 'א'. שם האות 'א' הוא – 'אלף', וכאשר הופכים את סדר האותיות של 'אלף' מקבלים 'פלא'. זהו אכן אחד החידושים המהותיים של הגאולה על הגולה: בגאולה יתגלה הרובד המופלא ביותר בתורה ודרכו תיחשף מהותה ועצמותה של הנוכחות האלוקית בבריאה.|
שתפו:  
חבד » חגי ומועדי ישראל » חודש אדר


לשמוח פי-שישים
בכוחה של השמחה שמתמשכת 60 ימים, לשרש מתוכנו כל תחושה של עצב ולהפוך אותה לחסרת כל משמעות. ימים אלה יכולים להפוך אותנו לאנשים שמחים באמת!

ל אדר התשע"א (06.03.2011)

השבוע נכנסנו אל החודש העברי השלושה-עשר – אדר שני. אחת לשנתיים-שלוש (על פי סדר קבוע) מתארכת השנה העברית בחודש, כדי לאזן את הפער שבין עונות השנה הנקבעות על-פי השמש לבין החודשים העבריים שנקבעים על פי הירח. שנה כזו נקראת שנה מעוברת.
 
אנשים שמנהלים את סדר חייהם על פי השנה האזרחית, אינם מרגישים שינוי מהותי בשנה מעוברת. מספר החודשים בשנה האזרחית עומד תמיד על שנים-עשר – גם בשנה מעוברת – כך שאורך השנים במעגל חייהם הוא משהו יציב וחדגוני (מלבד תוספת לא ממש משמעותית בת יום אחד לחודש פברואר, שמתרחשת אחת לארבע שנים).
 
אולם יהודי שמשכיל לנהל את אורח חייו על פי השנה העברית, זוכה מדי פעם לתוספת שמפרה את החדגוניות ומקנה תחושה כאילו התארך החורף בעוד חודש.
 
*
 
האם זו תחושה נעימה? – תלוי בנו. אם נשאל את אלה שמהווים חלק ממערכת החינוך – המורים והתלמידים – יש להם סיבה להשיב בשלילה. מבחינתם, שנה מעוברת משמעותה מרחק של חודש נוסף מחופשת הפסח המיוחלת. אם נשאל עקרת בית ממוצעת – היא עשויה להשיב בחיוב, אם היא מאלו שנהנות להדחיק את ההיערכות לקראת חג הפסח.
 
לכל אחד יש הסתכלות משלו על החודש שנוסף לשנה. אך כך או כך, יש משהו נחמד בעצם הגיוון שבלוח השנים.
 
נופך מקורי ייחודי בהסתכלות על החודש הנוסף, מעניק הרבי מליובאוויטש: כולם מכירים את פתגם חז"ל המפורסם: 'משנכנס אדר מרבים בשמחה'. מצווה עלינו לשמוח במשך חודש אדר יותר מתמיד. בשנה מעוברת יש לנו פעמיים חודש אדר, כך שבשנה כזו אנו מרבים בשמחה במשך חודשיים! 60 ימים של שמחה, מאז היום הראשון של ראש-חודש אדר ראשון ועד היום האחרון של חודש אדר שני.
 
וזו לא רק הכפלה של משך השמחה. למספר 60 יש משקל רב משמעות, שבא לידי ביטוי במושג 'בטל בשישים'. מושג הלכתי, על פיו כאשר קרה שהתערב רכיב אסור בתוך מאכל מותר ולא ניתן לזהותו – אם יש במאכל המותר כמות גדולה פי שישים מהרכיב האסור, אפשר במקרים רבים להתעלם מהרכיב האסור ולאכול את הכול.
 
מה שאומר במילים פשוטות, כי כאשר מתעצם הטוב לכדי פי שישים יותר מהרע – מאבד הרע לחלוטין את נוכחותו והופך להיות חסר משמעות. וזו בעצם ההשלכה החשובה ל-60 הימים שאנו בעיצומם: בכוחה של השמחה שמתמשכת 60 ימים, לשרש מתוכנו כל תחושה של עצב ולהפוך אותה לחסרת כל משמעות. ימים אלה יכולים להפוך אותנו לאנשים שמחים באמת!
 
'שמחה ממתיקה דינים'. בשם 'דינים' מכונות גזרות שמימיות לא נעימות, ובכוחה של השמחה לבטל אותן! כלומר: השמחה, במיוחד בכפולה של 60, אינה רק מדחיקה ומשרשת תחושות של עצב, אלא גם פותרת את הבעיות שמהוות מקור לעצב. אם אלו בעיות בבריאות, בפרנסה, ביחסים בינאישיים – כל אלו יכולות להיעלם באורח-פלא מכוחה השמימי של השמחה.
 
*
 
לשמחה יש אפילו כוח סגולי לא שגרתי לפתור את העילה לכל הבעיות שישנן בעולם: יש בשמחה עוצמה רוחנית אדירה שמסוגלת לחולל את הגאולה האמיתית והשלמה – שעם בואה תיפתרנה כל הבעיות שהיו ושישנן. אלא שכמובן זו צריכה להיות שמחה גדולה מאוד. 'שמחה בטהרתה', בלשונו של הרבי.
 
הבה ננצל כראוי את היותנו בעיצומם של 60 ימי שמחה רצופים – במיוחד בשנה שבה מלאו 60 שנה לעלייתו (הרשמית) של הרבי על כס המנהיגות – וכך נזכה תכף ומיד לבוא הגאולה, עם התגלותו השלמה של הרבי לעין כול כמלך המשיח.

שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter