כ תמוז התש"פ (12.07.2020)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
הפלא יתגלה
אות אחת בלבד מבדילה בין "גולה" ו"גאולה" – 'א'. שם האות 'א' הוא – 'אלף', וכאשר הופכים את סדר האותיות של 'אלף' מקבלים 'פלא'. זהו אכן אחד החידושים המהותיים של הגאולה על הגולה: בגאולה יתגלה הרובד המופלא ביותר בתורה ודרכו תיחשף מהותה ועצמותה של הנוכחות האלוקית בבריאה.|
שתפו:  
חבד » חגי ומועדי ישראל » חודש אדר


מנהיגות של פעם
בכל דור עומד לעם ישראל מנהיג-אמת, ישר דרך, אוהב את הבריות ומעל לכול – עניו בתכלית. הקדוש-ברוך-הוא שותל במנהיג זה את נשמתו של משה רבינו ודרכו מנווט את עם ישראל אל הגאולה השלמה

ה אדר התשע"א (09.02.2011)

כריזמה, חלקת לשון והופעה מרשימה. בימינו, אם יש לך את שלוש התכונות האלה יש לך סיכוי טוב להיות מנהיג פוליטי. זהו עוד מדד עגום לירידת הדורות, שמזמן לזמן הופכת יותר ויותר תלולה.   

פעם היו מחפשים נתונים אחרים לגמרי. תרו אחרי שאר רוח, דבקות באמת, שנאת בצע, אהבת הבריות, ענווה. היום אבד הכלח על כל אלה. אלה תכונות שלא רק שאינן מקדמות את מי שניחן בהן לכס המנהיגות, אלא אף מרחיקות אותו ממנו. תמימות, ישרת הדרך ושאר מידות טובות באמת, הפכו למרכולת שאפשר רק לסקור במוזיאון ההיסטוריה. הכבוד והתהילה המודרניים שמורים למניפולאטורים והתככנים.  

*

אם להיות כנים, גם מנהיגים מן העבר מונצחים בתודעת רבים בעיוות. מתייחסים בעיקר למהפכות שחוללו, ולא לנתוניהם האישיים הערכיים. מתמקדים בעוצמה אליה הגיעו, ולא בתכונות האיכותיות שמהן צמחה עוצמתם.
 
דוגמה לכך יכולה לשמש התודעה על משה רבינו. לכל הדעות מדובר במנהיג רב עוצמה. אדם שהצליח לשחרר 600 אלף עבדים מארץ ששנים על גבי שנים לא הוציאה לחופשי אף עבד אחד, להנהיג את כל המשוחררים עם בני משפחותיהם כנוודים במדבר שממה מאיים במשך ארבעים שנה, תוך כדי התמודדות עם מתנגדים מבפנים ואויבים מבחוץ. אדם כזה חייב להיות בעל נתונים נדירים של אישיות מפעימה.  

השאלה היא, מהיכן צמחה בו יכולת המנהיגות הזו. חלקת לשון בוודאי לא הייתה לו. הוא היה כבד-פה וכבד-לשון. הופעה מרשימה? כריזמה? גם אם היו בו, לא אלה הכישורים שלזכותם אפשר לזקוף הצלחות שמימיות כאלה.  

התשובה האמיתית היא היותו "עניו מאוד". משה רבינו היה בטל בתכלית לקדוש-ברוך-הוא. כל עולמו היה הקדוש-ברוך-הוא ורצונו. הוא היה בטל לאינטרסים האלוקיים וחף לחלוטין מכל אינטרס אישי, וההתבטלות הזו אפשרה כביכול לקדוש-ברוך-הוא לפעול דרכו, כך שכל מעשיו לא היו אישיים שלו, אלא של מלך מלכי המלכים. לכן בעצם תוצאותיהם היו כה מזהירות.  

ביום שישי זה, ז' באדר א' חל (לפי אחת הדעות) יום ההולדת של משה רבינו. עד כמה סמלי הדבר, שדווקא פרשת השבוע, פרשת תצווה, היא היחידה בתורה שמדובר על משה אך לא מוזכר בה שמו. ביטוי טהור להתבטלות טהורה.   

*
בכל הדורות מעמיד הקדוש-ברוך-הוא לעם ישראל מנהיג שימשיך את דרכו של משה. מנהיג-אמת, ישר דרך, אוהב את הבריות ומעל לכול – בטל בתכלית. כזה ש"אין לו על גביו אלא את ה' אלוקיו", ולכן שותל בו הקדוש-ברוך-הוא את נשמתו של משה ודרכו מנווט את עם ישראל ומורה להם כיצד להמשיך בדרכם הסלולה אל יעדם. אל משאת הנפש של כל הדורות – הגאולה השלמה.  

גם בדורנו זכינו למנהיג כזה – הרבי מליובאוויטש. הרבי הוא לכל הדעות המנהיג היהודי הדגול ביותר בדורנו. התרשמותם של רבבות האנשים שזכו לבוא במחיצתו, מגלמת השתאות לנוכח נתונים נדירים של אישיות מפעימה. לזכות הרבי נזקפות הצלחות שמימיות ממש בניווט העם אל ימות המשיח. וגם כאן – כמו אצל משה רבינו – הכול מבוסס על התבטלות-אמת לקדוש-ברוך-הוא ולרצונו.  

זו המנהיגות שאליה כולנו צריכים לשאת עיניים. לנער את מושג המנהיגות מכל התחפושת הדביקה עד כדי מיאוס, שעטו עליו, ולגלות את משמעותו האמיתית.   בקרוב ממש יתגלה הרבי לעין כול כמלך המשיח, ואו אז הכול יכירו בכך. אולם הדבר הנכון הוא להכיר בכך כבר עכשיו, ולקרוא באמונה: 'יחי אדוננו מורנו ורבינו מלך המשיח לעולם ועד'.

שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter