יג סיון התש"פ (05.06.2020)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
נפלאות הגאולה
נאמר "כימי צאתך מארץ מצרים אראנו נפלאות". 'כימי' פירושו: כמו ימי, דומה לימי. ובענייננו: יציאת מצרים וכל הנפלאות שהיו אז אינן אלא משל ודמיון אל גאולה השלמה והנפלאות העצומות שיתחוללו בה.


|
שתפו:  
חבד » חגי ומועדי ישראל » י"ט כסלו


החסידות – פחם ופנינים
כורי פחם ושולי פנינים חייבים להסתמך על הוראות המדריך על מנת להצליח כל אחד במשימתו, אך את החמצן לנשימה עליהם לשאוף בכוחות עצמם ולא להסתמך על כך שהמדריך ישאף אותו עבורם

יט כסלו התשע"ה (11.12.2014)

חב"ד
י"ט וכ' כסלו, החלים בימים חמישי ושישי השבוע, מצוינים על ידי רבבות יהודים ברחבי העולם כחג הגאולה של רבי שניאור זלמן מלאדי, המכונה 'אדמו"ר הזקן', מייסד חסידות חב"ד.
 
אדמו"ר הזקן העביר סכומי כסף גדולים לארץ ישראל, למחייתם של חסידים שחיו בה בעוני מרוד, והמתנגדים לדרכו ניצלו עובדה זו כדי לטפול עליו עלילת שווא כאילו הוא הקים תנועה יהודית מרדנית נגד שלטון הצאר ברוסיה וכי הכספים שמעביר נועדו לתמוך בממלכה העותומאנית, אויבתה של רוסיה. הרבי נעצר וגזר דינו אמור היה להיות מוות. אולם בחסדי השם הוא שוחרר ממאסרו בי"ט בכסלו.
 
במהלך החקירה, נחקר אדמו"ר הזקן רבות על התנועה החדשה שהקים ועל שיטתו בעבודת השם. החוקרים הרוסיים רצו לוודא שאכן לא מדובר בתנועה מרדנית, וכך יצא שבמקום להיחקר על החשדות הכספיים, נחקר הרבי בעיקר על תורת החסידות. אדמו"ר הזקן הסביר זאת בכך שהמאסר הגשמי הוא תוצאה של אירוע רוחני שהתרחש באותה שעה בשמים – קטרוג של השטן על לימוד והפצת תורת החסידות. שחרורו של אדמו"ר הזקן מהמאסר בי"ט כסלו היווה הוכחה שהקטרוג הוסר.
 
לא היה זה הקטרוג הראשון על הפצת החסידות. כבר שנים קודם לכן התעורר קטרוג שמימי על תורת החסידות שייסד הבעל שם טוב, ואף הוא בוטל תודה להשם. הקטרוג הנוכחי התמקד בשיטתה של חסידות חב"ד דווקא, כך שיום זה הוא במיוחד יום חגה של תורת חסידות חב"ד.
 
*
 
אחד המאפיינים המייחדים את חסידות חב"ד מיתר ענפי החסידות הוא היחס להתקשרות לצדיק. בחסידויות האחרות מדגישים את ההתקשרות לצדיק כתחליף לעבודה עצמית. את הפסוק "צדיק באמונתו יחיה" דורשים במשמעות של יעניק חיות לאחרים (את המילה 'יחיה' קוראים בניקוד פתח מתחת לח'). כלומר, הצדיק באמונתו מחיה את חסידיו, כך שלא נדרש מהם להגיע בעצמם לאיכויות גבוהות של אמונה ויראת שמים.
 
בחסידות חב"ד מדגישים גם את הקריאה המקורית של הפסוק: כל צדיק חי באמונתו הוא. בוודאי צריכה ומוכרחת להיות התקשרות לצדיק, אבל לא כתחליף לעבודה עצמית. בראש ובראשונה, מוכרח כל אחד לעבוד את קונו בעצמו.
 
הרבי הקודם מליובאוויטש, כבוד קדושת אדמו"ר הריי"צ (רבי יוסף יצחק) המשיל זאת לכריית פחם ושליית פנינים: הכורים והשולים חייבים להסתמך על הוראות המדריך על מנת להצליח כל אחד במשימתו, אך את החמצן לנשימה עליהם לשאוף בכוחות עצמם ולא להסתמך על כך שהמדריך ישאף אותו עבורם. כך כל חסיד, צריך לעבוד את השם בצמוד להוראות המדריך – הרבי, הצדיק – אך עליו לעבוד וללמוד חסידות, שמשמשת חמצן לנשמתו, בעצמו.
 
*
 
תורת החסידות משולה לפחם, משום שכמו שהפחם מספק אור וחום חיוניים לגוף, כך החסידות מספקת אור וחום רוחניים החיוניים לנשמה. ותורת החסידות משולה גם לפנינים, שאינן צורך חיוני קיומי, אלא הן מיועדות לקישוט וליופי. בנמשל, מקביל אליהן לימוד חסידות בכמויות גדולות ואיכותיות, כזה שאמנם לא מחויב לקיומה של הנשמה, אך הוא 'מקשט' אותה באופן מיוחד.
 
עם ישראל משול לכלה שעומדת להתחתן עם הקדוש-ברוך-הוא בגאולה השלמה. דורנו הוא דור הגאולה, ואנחנו – הכלה – צריכים להיות 'מקושטים' כראוי בחתונה. נדרש אפוא מאתנו ללמוד עוד ועוד חסידות, כדי להיראות טוב בחתונתנו הקרובה בגאולה השלמה, עם התגלותו לעין כול של הרבי מליובאוויטש מלך המשיח.
 
חג שמח! לשנה טובה בלימוד החסידות ובדרכי החסידות תיכתבו ותיחתמו!שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter