יג סיון התש"פ (05.06.2020)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
נפלאות הגאולה
נאמר "כימי צאתך מארץ מצרים אראנו נפלאות". 'כימי' פירושו: כמו ימי, דומה לימי. ובענייננו: יציאת מצרים וכל הנפלאות שהיו אז אינן אלא משל ודמיון אל גאולה השלמה והנפלאות העצומות שיתחוללו בה.


|
שתפו:  
חבד » חגי ומועדי ישראל » י"ט כסלו


תורת החסידות – הכנה לגאולה
הרבי מליובאוויטש מלך המשיח הסביר מאורעות שליליים שקרו עמו, כהשתקפות של קטרוג על הפצה מוגברת של החסידות. את סיומם הטוב של המאורעות פירש הרבי כ"אור ירוק" להמשך הפצת החסידות ביתר שאת ועוז

כד כסלו התשע"ג (08.12.2012)

חב"ד
כששהה אדמו"ר הזקן במאסר (ממנו יצא בי"ט בכסלו), הגיעו אליו לביקור מהעולם העליון רבותיו הקדושים, הבעל שם טוב והרב המגיד ממזריטש. אדמו"ר הזקן שאלם, מדוע סובבו בשמים את הדברים כך שהוא ישב במאסר? השיבו לו, כי נתעורר קטרוג על שהוא אומר דברי חסידות בגילוי רב ובהרחבה יתירה. שאל אדמו"ר הזקן: "האם להפסיק?". השיבו רבותיו: "מכיוון שהתחלת אל תפסיק, ואדרבה, לכשתצא (מהמאסר) תאמר יותר!".  
 
בעבר, עוד בחיי רבו המגיד ממזריטש, הצליח אדמו"ר הזקן להסיר קטרוג דומה, באמצעות דימוי תורת החסידות לתרופה שמטפטפים לפיו של בן המלך כדי לרפאו ממחלתו האנושה (הובא בהרחבה בגיליון הקודם). מדוע אפוא התעורר עליו קטרוג נוסף?
 
התשובה היא, שאדמו"ר הזקן הפיץ את החסידות בצורה שונה מזו של רבו, ולכן התעורר עליו קטרוג חדש. רבו הפיץ את תורת החסידות בצורת פתגמים קצרים ואמרות עמוקות ונשגבות, שהשומעים (ברובם) דקלמו אותם, מבלי להבינם לעומקם. אך גם כך הם השפיעו על הרגש ועל התכונות. אדמו"ר הזקן הוסיף והלביש את רעיונות החסידות העמוקים בשכל אנושי, באמצעות משלים, דוגמאות והסברים. רעיונות מופשטים וטמירים הפכו באמצעותו לקליטים בחכמה-בינה-ודעת של האדם. ועל כך התעורר הקטרוג החדש.
 
ההסבר עמו הסיר אדמו"ר הזקן את הקטרוג בחיי רבו מצדיק 'טפטוף' של דברי חסידות לשם 'הצלת חיים', אבל לא שפיעת רעיונות שנקלטים ומענגים את הגיונו של כל בן אנוש פשוט, בדרך שסלל אדמו"ר הזקן.
 
עם זאת, אמרו לו הבעל שם טוב והמגיד ממזריטש, כי  "מכיוון שהתחלת אל תפסיק, ואדרבה!". ואכן, לאחר יציאתו מהמאסר הוסיף אדמו"ר הזקן להפיץ חסידות והסביר את רעיונותיה העמוקים עוד יותר מאשר לפני כן.
 
גם בדורנו, הסביר הרבי מליובאוויטש מלך המשיח הסביר מאורעות שליליים שקרו עמו, כהשתקפות של קטרוג על הפצה מוגברת של החסידות. את סיומם הטוב של המאורעות פירש הרבי כ"אור ירוק" להמשך הפצת החסידות ביתר שאת ועוז, ובהמשך, הוסיף הרבי וקרא כי כעת לא נותר אלא דבר אחד ויחיד – קבלת פני משיח בפועל ממש!
 
מקורות: משנה תורה לרמב"ם הלכות מלכים פרק יב, ב. תיקוני זוהר תיקון ו בסופו. איגרות קודש אדמו"ר הריי"צ חלק א עמוד קמז. ספר המאמרים 'מלוקט' חלק ב עמוד קצד ואילך. ליקוטי שיחות חלק טו (מתורגם) עמוד 303 וחלק ל עמוד 170 ואילך. שיחות הרבי מליובאוויטש זאת חנוכה תשמ"ו. ה' טבת ושבת פרשת וייגש תשמ"ז. ספר השיחות תשנ"ב עמוד 160 ועוד.שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter