יח 'אדר ב התשע"ט (25.03.2019)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
תענית אסתר לעתיד לבוא
לעתיד לבוא יתהפכו כל הצומות שתקנו הנביאים, לימי חגים. אולם יוצאת דופן תענית אסתר, אותה נמשיך לצום גם בגאולה.|
שתפו:  
חבד » חגי ומועדי ישראל » י"ט כסלו


השפה של תורת המשיח
ההחלטה השמימית להפיץ את תורת החסידות נבעה משתי סיבות הכרוכות זו בזו: החסידות מספקת את הכוח הרוחני הנדרש להתמודדות עם הקשיים הגדולים בשלבי הסיום של הגלות, והחסידות מאפשרת לטעום מסודות התורה שנלמד בגאולה השלמה, לאחר שיבוא המשיח.

כה תשרי התשע"א (03.10.2010)


לא ידוע אם היה המעשה או לא היה, אולם כך מספרים אותו: נשאל פעם חסיד, מה מיוחד בתורת החסידות? ענה החסיד: החסידות עוסקת בתכנים אלוקיים, מעין 'טעימה' מחידושי התורה המופלאים שנשמע מהמשיח. התכנים שמוסברים בחסידות הם אותם תכנים שבהם נעסוק כאשר יבוא המשיח, אלא שכמובן אז זה יהיה ברמה גבוהה פי כמה וכמה, כי האלוקות תהיה גלויה ממש לעיניים.
 
הקשה השואל: אם ממילא כאשר יבוא המשיח נעסוק בתכנים אלו ועוד ברמה גבוהה – לשם מה לעסוק בהם כעת ברמה נמוכה? השיב החסיד: למי שיגיע אל ימות המשיח עם הכרה מוקדמת, צפויה חוויית לימוד אחרת לגמרי. אחד כזה יוכל לפקוח עיניים ולקרוא: 'אהה! אלו הם גילויי האלוקות שעליהם שלמדתי אז, לפני שבא המשיח'.
                                                       *
 
מעבר לקוריוז שבקריאה 'אהה' – מסתתרת מאחוריה משמעות רבת משקל. כדי להבין את המשמעות, עלינו לחזור לערש ימיה של החסידות, לפני 211 שנים.
 
בשנת תקנ"ט (1798), בתאריך י"ט בכסלו, השתחרר מייסד חסידות חב"ד, כבוד קדושת רבי שניאור זלמן מלאדי, ממאסר בכלא הרוסי. הרבי, המכונה אדמו"ר הזקן ומוכר גם בכינוי בעל התניא והשולחן ערוך, נאסר בעקבות הלשנת שווא שטפלו עליו כאילו הוא ממריד את החסידים נגד שלטון הצאר. הרבי השתחרר לאחר שנמצא נקי מכל אשמה.
 
כפי שגילה אדמו"ר הזקן בעצמו, המאסר נוצר בגלל קטרוג שמימי שחל עליו. למעלה לא 'אהבו' את העובדה שהרבי מנחיל להמונים סודות תורה נשגבים, בניגוד למה שנאמר "כבוד אלוקים – הסתר דבר", ולכן הסתובבו הדברים כפי שהסתובבו והרבי הובל למאסר.
 
המאסר אכן איים לגדוע את התפתחות תנועת החסידות והפצת תורתה. אולם בסופו של דבר הוחלט בעולמות העליונים, כי לאחר שהוחל בהפצת סודות התורה – יש להמשיך בכך ואף ביתר שאת. לכן הוכשרו הנסיבות שהרבי ישתחרר ממאסר וימשיך להפיץ יותר ויותר את תורת החסידות. זו הסיבה שיום זה נקרא ראש-השנה לחסידות. ביום זה כמו נולדה מחדש תורת החסידות.
 
                                                       *
 
ההחלטה השמימית להפיץ את תורת החסידות נבעה משתי סיבות הכרוכות זו בזו: החסידות מספקת את הכוח הרוחני הנדרש להתמודדות עם הקשיים הגדולים בשלבי הסיום של הגלות, והחסידות מאפשרת לטעום מסודות התורה שנלמד בגאולה השלמה, לאחר שיבוא המשיח.
 
משמיים רצו להכשיר אותנו לקראת ימי הגאולה המופלאים, ולכן זיכו אותנו באפשרות לעסוק בחסידות. הוחלט להתיר לנו להכיר את השפה, את המונחים שבהם נעסוק כולנו בעידן הגאולה, כך שבקרוב ממש, כאשר כבר נהיה בימים המופלאים המשיח ונתוודע ממש אל המושגים האלוקיים, נוכל כאמור לקרוא 'אהה'.
 
ייחודיותה של חסידות חב"ד היא בכך שהיא מקרבת אל החכמה, הבינה והדעת האנושיות את הרעיונות האלוקיים המופשטים. במיוחד בדורנו, במסגרת הכנת העולם לקראת הגאולה, הפכו רעיונות החסידות לנגישים לכל יהודי – בזכותו של מנהיג ישראל והמנחיל הראשי של תורת החסידות, הרבי מליובאוויטש מלך המשיח. הרבי תרגם את הרעיונות לדפוסי חשיבה מודרניים ואקטואליים, ובמקביל – הפיץ את ספרי החסידות בכל מקום באמצעות שלוחיו הפזורים בכל רחבי תבל.
 
י"ט בכסלו, ראש השנה לחסידות, הוא הזדמנות טובה לכולנו להתחזק בלימוד החסידות. ללמוד עוד ועוד מושגים שנוכל בקרוב ממש לקרוא עליהם 'אהה'. זה מה שייתן לנו את הכוח לסיים את הגלות ולהגיע מוכנים אל הגאולה השלמה – תכף ומיד.
 
חג שמח! לשנה טובה בלימוד החסידות ובדרכי החסידות תכתבו ותחתמו.שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter