ו סיון התש"פ (29.05.2020)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
נפלאות הגאולה
נאמר "כימי צאתך מארץ מצרים אראנו נפלאות". 'כימי' פירושו: כמו ימי, דומה לימי. ובענייננו: יציאת מצרים וכל הנפלאות שהיו אז אינן אלא משל ודמיון אל גאולה השלמה והנפלאות העצומות שיתחוללו בה.


|
שתפו:  
חבד » חגי ומועדי ישראל » י"ט כסלו


המצבר המופלא שמכשיר אל העתיד
שחרורו של הרבי הוכיח כי הוסר הקטרוג. רבותיו הקדושים של אדמו"ר הזקן, רבי ישראל בעל שם טוב ורבי דוב בר המגיד ממזריטש התגלו אליו מעולם העליון בעת המאסר, והם שגילו לו כי הוחלט בשמיים שימשיך בהפצת הרעיונות המופלאים ואף ביתר שאת.

כה תשרי התשע"א (03.10.2010)

לכל חוג ועדה בעם ישראל ישנם תאריכים שמציינים אבני-דרך חשובות בתולדותיו, ובדרך כלל מתייחסים אליהם רק בקרב החוג בו הם משמעותיים. נדירים מאוד תאריכים 'פנימיים' כאלה שמוכרים ואף נחוגים על-ידי חלקים גדולים אחרים בעם.
 
אחד מאותם תאריכים נדירים הוא י"ט בכסלו – חג הגאולה של מייסד חסידות חב"ד, כבוד קדושת רבי שניאור זלמן מלאדי. לפני 210 שנים נלקח הרבי למאסר ברוסיה, בעקבות הלשנת כזב כאילו ממריד נגד שלטון הצאר. ביום י"ט בכסלו יצא הצדק לאור ושחררוהו לחופשי – ומאז נחגג היום על-ידי רבבות מישראל. כדי להבין מדוע נחשב היום לחג גדול, יש להכיר את הרקע לסיפור המאסר והגאולה: ההלשנה על אדמו"ר הזקן, כפי שמכונה רבי שניאור זלמן, הגיעה מתוך קבוצה יהודית שהתנגדה לשיטת החסידות שהפיץ וניסתה בכך לחסום את התפשטות השיטה. אולם העילה האמיתית למאסר הייתה קטרוג שמימי על ההעזה של אדמו"ר הזקן להפיץ ברבים סודות-תורה נשגבים, שהיו עד כה גנוזים ונעלמים.
 
שחרורו של הרבי הוכיח כי הוסר הקטרוג. רבותיו הקדושים של אדמו"ר הזקן, רבי ישראל בעל שם טוב ורבי דוב בר המגיד ממזריטש התגלו אליו מעולם העליון בעת המאסר, והם שגילו לו כי הוחלט בשמיים שימשיך בהפצת הרעיונות המופלאים ואף ביתר שאת.
 
ואכן, לאחר השחרור קיבלה הפצת החסידות תנופה עצומה. וזו בעצם הסיבה לשמחה של כלל ישראל בי"ט בכסלו: בזכות יום מכריע זה הגיעה בשורת החסידות לכל העם.
 
                                                        *
 
בשורת החסידות, במיוחד כפי שמשתקפת בספרי חב"ד – חכמה, בינה, דעת – היא בהעמדה מקרוב על גדולתו האין-סופית של הבורא, עד כמה שמגעת בינת האנוש, ובהכרה בריאה של כוחות-הנפש הטבועים בקרבנו.
 
ישנן אסכולות שמשכנעות ומוכיחות שכלית את קיומו של הבורא. ישנן גם שיטות שמושתתות על הפחדה – מה עלול לקרות למי שחלילה אינו מאמין. תורת החסידות אינה משכנעת ואינה מפחידה. היא פשוט מחברת כל יהודי לאמת הפנימית שלו, אל האמונה שקיימת תמיד בקרבו.
 
החסידות מאהיבה את האמונה ואת קיום התורה והמצוות שנגזר מן האמונה. בכך היא ממלאת בתעצומות-נפש הנדרשות להתמודדויות מול הפיתויים והניסיונות שמערים היצר-הרע על כל צעד ושעל בחיים.
 
                                                       *
 
כאמור, מושתתת הייחודיות של החסידות על למידת סודות תורה מופלאים, שמקנים מושג מגדולת הבורא – ועל חשיפת סודות אלה יצא הקטרוג בשמיים. מדוע אכן הוחלט לבסוף לאפשר את המשך הפצת רעיונות החסידות?
 
סיבה אחת היא, שלנוכח השפל הרוחני העמוק אליו הגיע עם ישראל בדורות האחרונים, נדרש משאב רב-עוצמה שישמש כמצבר לנפשות הנאבקות ביצר-הרע על מופעיו השונים. למטרה זו נועדה תורת החסידות.
 
סיבה שנייה היא, קרבתנו אל הגאולה השלמה. בגאולה נהנה מסודות תורה טמירים שילמד המשיח, ותורת החסידות נחשבת לטעימה מהם. כהכשרה והכנה אל הגאולה, הואיל הקדוש-ברוך-הוא לתת לנו טעימה תורנית מאותו עידן מופלא.
 
כל אחד מממשיכי השושלת של אדמו"ר הזקן, מנהיגי חסידות חב"ד לדורותיהם – התאים לרעיונות החסידות שהשמיע סגנון ואופי הראויים לתקופתו. לנו קל לזהות זאת בדברי החסידות של המנהיג הנוכחי – הרבי מליובאוויטש מלך המשיח. מי שנחשף להם לא יכול שלא להתחשל ברוחו מול כל קשיי הגלות, מחד גיסא, ושלא לקבל תחושה ממשית של קרבה לגאולה השלמה, מאידך גיסא.
 
מי שעוד לא נחשף – מוזמן לעשות זאת.
 
לשנה טובה בלימוד החסידות ובדרכי החסידות, תכתבו ותחתמושם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter