כא אב התש"פ (11.08.2020)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
הפלא יתגלה
אות אחת בלבד מבדילה בין "גולה" ו"גאולה" – 'א'. שם האות 'א' הוא – 'אלף', וכאשר הופכים את סדר האותיות של 'אלף' מקבלים 'פלא'. זהו אכן אחד החידושים המהותיים של הגאולה על הגולה: בגאולה יתגלה הרובד המופלא ביותר בתורה ודרכו תיחשף מהותה ועצמותה של הנוכחות האלוקית בבריאה.|
שתפו:  
מדור התוכן » נקודה למחשבה


הכוח לשנות
כל חיינו הם מכלול אחד, שבו גם הרגעים הקשים נוצצים. לא היינו מגיעים אל המקומות היפים בחיינו, מבלי הכישלונות והתמודדויות, שמתוכם למדנו לצמוח

יז אייר התשע"ב (09.05.2012)

חב"ד
אין באדם עוצמה גדולה יותר מהכוח לשנות את חייו. לולא ההזדמנות לשנות, היינו נאלצים לחיות כל חיינו עם אותם רגעים מביכים, שלפעמים צרובים בנו עוד משחר ילדותנו. כל ילד, למשל, רץ בשלוליות ומשתעשע במעשי קונדס אחרים. אך לאחר שגדל, הוא מותיר מעשים אלו מאחוריו ומתאים את עצמו למציאות החיים החדשה והבוגרת. כך גם האדם המתבגר, מוצא עצמו פעמים במהלך חייו כשהוא רוצה לשנות – להחליף את סגנון חייו או לשנות הרגלים ישנים שתם זמנם. הכוח לשנות הינו הכוח המניע את האדם לכיוון של צמיחה והתחדשות – מתוך ידיעה כי בכל רגע נתון הוא יכול לפתוח דף חדש ובכך לתקן את האתמול.
 
מספרים על חסיד אחד שהיה אומר כל לילה לאחר 'קריאת שמע שעל המיטה', שהמחר יהיה לא רק טוב יותר – אלא אחרת לגמרי.
 
לאדם יש את הזכות כל רגע להתחדש ולבחור בשינוי בחייו. ספר התניא – שכתב אדמו"ר הזקן, מייסד חסידות חב"ד – מלמד כי לאדם יש כוח להציב את עצמו במציאות חדשה בה כביכול "לא עבר עברה מימיו". לכאורה, כיצד ניתן לאדם לשנות גם את העבר ולהיקרא "לא עבר עברה מימיו", בו בזמן שבעבר כן כשל בעברות שונות?
 
התשובה טמונה בהסתכלות הנכונה על מהות התשובה. אדם שמתייגע מספיק כדי לקנות בנפשו דרך חדשה, הופך להיות מבחינה מנטאלית אדם חדש לגמרי. כפי שהאדם הבוגר חש אדם שונה מאותו ילד שרץ בשלוליות – למרות שמבחינה עובדתית הוא אותו אדם – כך באמצעות התשובה יכול כל אחד להעמיד את עצמו במצב בו הוא הופך להיות מישהו אחר לגמרי.
 
*
 
בשונה מתפיסת הפסיכולוגיה המודרנית, שגורסת כי על האדם לחיות עם עברו בהשלמה – גורסת תורת החסידות כי על האדם לחיות עם עברו בשלמות. ההבדל בין השלמה לשלמות טמון בכך שכשאדם מקבל את עברו בהשלמה, הוא יוצא מנקודת הנחה שהעבר היה שלילי ואולי אף גרוע מכך, אולם עליו להשלים עם מה שהיה ולהמשיך הלאה.
 
לעומת זאת, תפיסת העבר כשלמות מאפשרת לאדם להביט על נקודת הטוב שנגרמה לו מעברו – גם כשזה היה לא נעים ומחייב חרטה וחזרה בתשובה. שלמות הינה ראייה של כל חיינו כמכלול אחד, שבו גם הרגעים הקשים נוצצים, משום שלא היינו מגיעים אל המקומות היפים בחיינו, מבלי הכישלונות והתמודדויות, שמתוכם למדנו לצמוח.
 
כשחקלאי שותל גרעין באדמה הוא רואה אותו הולך ומתכלה, עד שלא נותר ממנו מאום. אולם כל אדם מבין כי זהו אינו תהליך של כליה, אלא של נביטה וצמיחה. כשם שלא ניתן להפריד את ריקבון הגרעין מתהליך הצמיחה – כי שני השלבים הינם חלק מתהליך שלם – כך עלינו לחיות בשלמות פנימית עם כל חוויותינו, כשגם החוויות הפחות-נעימות הינן חלק מתהליך הצמיחה.
 
כשאדם לומד להביט על חייו כתהליך אחד שלם, שלכל חלק בסיפור מקום משלו – הוא יכול להתקדם ולהתחדש, מבלי להביט כל הזמן אחורנית ולשאול מדוע כך התנהלו חייו עד כה. שלמות זו מאפשרת לו להפנות את האנרגיות לעיסוק בעתיד – במקום עיסוק בעבר.
 
*
 
תהליך הריקבון והצמיחה לא פוסח גם על תהליך גאולת העולם. הגלות אינה תהליך שלילי בפני עצמו, אלא חלק מתהליך אלוקי של התחדשות העולם וצעידה לעבר תכליתו האמיתית.
 
כאשר יתגלה לעין כול הרבי מליובאוויטש מלך המשיח ותבוא הגאולה השלמה, תתגלה גם בעולם הגשמי המציאות הרוחנית של אור השם בעולם. העמים כולם יניחו את המלחמות ויהיו עסוקים בעניינים רוחניים, והכול בזכות שנות הגלות, בהן הזדכך העולם ונעשה כלי מוכן ושלם לגילוי הנשגב.שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter